Wix vs WordPress – którą platformę do tworzenia stron internetowych wybrać? - Agencja Interaktywna WiWi

Wix vs WordPress – którą platformę do tworzenia stron internetowych wybrać?

Daniel
25 sierpnia 2022
Udostępnij

WordPress to najpopularniejsza platforma do tworzenia stron internetowych. Jej ogromnymi atutami są prostota i intuicyjność. Dzięki temu każdy, nawet nowy użytkownik Internetu, który nigdy wcześniej nie miał okazji zarządzać stroną www, szybko opanuje podstawy jego obsługi. Kilkanaście lat temu na rynku pojawiła się jednak konkurencja dla WordPressa, która w ostatnich latach została mocno spopularyzowana w Polsce. Jest to Wix, reklamujący się jako darmowy kreator stron www. Wix vs WordPress – czym różnią się te dwa rozwiązania i którą platformę do tworzenia stron internetowych warto wybrać? Odpowiadamy!

Wix vs WordPress – ile to kosztuje?

W przypadku Wix podstawowe narzędzie do tworzenia strony internetowej jest darmowe. Natomiast wariant bezpłatny to również pewne niedogodności, z którymi musisz się liczyć. Mowa tu przede wszystkim o:

 • reklamach marki Wix, które zlokalizowane są zarówno na szczycie, jak i na dole strony,
 • braku możliwości spersonalizowania nazwy domeny dla swojej strony internetowej,
 • braku możliwości połączenia strony z usługą Google Analytics itp.

By usunąć reklamy, spersonalizować nazwę domeny czy uzyskać dostęp do dodatkowych funkcji, musisz wykupić jeden z Planów Wix Premium. Są to plany dla stron www (idealne do prezentacji profesjonalnej strony) oraz plany Biznes i eCommerce (niezbędne do przyjmowania płatności online). Poniżej przedstawiamy ich ceny.

Plany dla stron www:

 • Connect Domain – 20,62 zł/msc
 • Combo – 37,50 zł/msc
 • Unlimited (najpopularniejszy) – 63,75 zł/msc
 • VIP – 108,75 zł/msc

Plany Biznes i eCommerce:

 • Business Basic – 75 zł/msc
 • Business Unlimited (najpopularniejszy) – 112,50 zł/msc
 • Business VIP – 165 zł/msc
Wix vs WordPress

Strona internetowa dla dewelopera zbudowana na platformie WrodPress - realizacja wykonana przez WiWi.pl dla BUDMEX MIESZKANIA Sp z o.o.

Z kolei jeśli wiesz już, co to jest WordPress, to pewnie słyszałeś już o tym, że oprogramowanie to jest darmowe dla każdego użytkownika. By jednak móc z niego korzystać, będziesz potrzebować własnej nazwy domeny oraz hostingu, za które trzeba zapłacić. Są to zazwyczaj abonamenty miesięczne lub roczne, a ich ceny zależą od wielu czynników. W przypadku domeny ma na to wpływ wybrana końcówka (np. WordPress org czy com), jak również oferta firmy rejestrującej domenę. Cena hostingu zależy zaś od jego wydajności, możliwości obsługi technologii użytych do tworzenia stron, a także poziomu pomocy technicznej.

Warto dodać, że WordPress ma także ogromny wybór płatnych motywów i wtyczek. Jeśli zdecydujesz się na ich użycie, stworzenie witryny nie będzie całkowicie darmowe. Jednak w bazie WordPressa istnieje także mnóstwo darmowych motywów i wtyczek, za które nie zapłacisz ani złotówki. Dzięki temu będziesz w stanie dopasować odpowiednie rozwiązania do swoich potrzeb.

Wybór konkretnego rozwiązania - Wix czy WordPress - zależy od indywidualnych oczekiwań. Dobierz taki plan, który będzie dla Ciebie najbardziej opłacalny. Jeżeli jednak potrzebujesz wsparcia, to doświadczona agencja WordPress z pewnością pomoże Ci w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

Wix czy WordPress

Strona internetowa dla prawnika stworzona na oprogramowaniu WordPress - realizacja wykonana przez WiWi.pl dla Stępień&Stankiewicz

WordPress czy Wix – które narzędzie jest łatwiejsze w obsłudze?

WordPress wyposażony jest w edytor wizualny do tworzenia strony RWD od podstawowych widżetów tekstowych i obrazkowych po zaawansowane suwaki, akordeony, ikony, media społecznościowe, zakładki itd. Pozwala on na edytowanie treści w środowisku WYSIWYG. Czy wymaga to pewnego rozeznania w temacie? Owszem. Czy trudno jest się w to wdrożyć? Nie! Ponadto oferuje on całą masę szablonów graficznych, dzięki którym tworzenie stron WordPress jest naprawdę proste. 

Z kolei Wix wyposażony jest w rozbudowane, a przy tym bardzo łatwe w użyciu narzędzia do projektowania strony www. Budowa witryny polega na przeciąganiu i upuszczaniu poszczególnych elementów w odpowiednich miejscach. Nie wymaga to żadnego doświadczenia, podobnie jak pisanie treści, zmienianie układu stron czy dodawanie multimediów. To idealna opcja dla każdego, kto nigdy nie miał styczności z prowadzeniem stron www.

Zatem które narzędzie Wix vs WordPress, jest łatwiejsze w obsłudze? Wix jest prosty i intuicyjny. Nie wymaga specjalistycznej wiedzy, by stworzyć prostą witrynę. WordPress to także łatwe w obsłudze narzędzie, oferujące szereg wtyczek i motywów. Z jego pomocą możesz zbudować nawet bardzo zaawansowaną stronę internetową, z czym Wix niestety sobie nie poradzi.

wordpress czy wix

Strona internetowa dla fotografa stworzona na WordPress - realizacja wykonana przez WiWi.pl dla Blanke Atelier

Wix vs WordPress – projekt i układ witryny

W Wix znajdziesz setki gotowych szablonów. Każdy z nich możesz dostosować do swoich potrzeb, zmieniając układ elementów według swoich potrzeb – tak, by wygląd strony internetowej odpowiadał Ci w 100%. A to wszystko z pomocą prostych wbudowanych narzędzi. Dla każdego rodzaju witryny znajdziesz także szereg projektów, które podzielone są na kategorie (handel elektroniczny, biznes, hobby itd.), co ułatwi Ci wybór odpowiedniego rozwiązania. Niestety projektowanie w Wix ma jednak pewne minusy. Po wybraniu jednego szablonu nie możesz go już zmienić. Pozostaje tylko modyfikowanie go w taki sposób, by sprostał Twoim wymaganiom.

WordPress posiada olbrzymią bazę darmowych, a także płatnych motywów, dzięki którym stworzysz najładniejsze strony internetowe. Darmowe szablony mają zazwyczaj ograniczone wsparcie, ale dla prostych witryn z pewnością będą wystarczające. Z kolei płatne szablony mają już znacznie więcej funkcji, a także opcję wsparcia, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w przypadku rozbudowanych stron www.

Warto dodać, że motywy w WordPress dostarczają także gotowe grafiki, co jest świetną opcją dla każdego, kto tworzy stronę na tej platformie – bez względu na to, czy chodzi o prowadzenie bloga firmowego czy strony wizytówkowej. Co więcej, znacząca część motywów posiada także opcje zaawansowane, umożliwiające ich personalizację, np. dostosowanie kolorystyki strony internetowej. Ponadto w celu jeszcze lepszego dostosowania motywu możesz użyć specjalnych wtyczek do stylizacji!

Jak widać, WordPress daje szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o dostosowywanie motywu do indywidualnych potrzeb. Wix ma te opcje dosyć ograniczone, choć na potrzeby prostych stron internetowych na pewno będą wystarczające.

Wix vs WordPress

Strona wizytówka salonu kosmetycznego na platformie WordPress - realizacja wykonana przez WiWi.pl dla kasun.pl

Wtyczki i aplikacje – Wix czy WordPress?

Wtyczki czy aplikacje są to rozszerzenia, które możesz wykorzystać podczas tworzenia strony internetowej, by wzbogacić ją o dodatkowe funkcje. W WordPressie nazywane są one wtyczkami, zaś w Wix – aplikacjami.

Wix oferuje swoim użytkownikom około 200 aplikacji. Mają one bardzo różnorodne funkcje. Wśród nich znajdziesz aplikacje umożliwiające dodanie do strony galerii zdjęć, modułu komentarzy, przycisków odsyłających do profili w mediach społecznościowych, formularza kontaktowego itd. Zdecydowana większość z nich jest darmowa, niektóre zaś sprzedawane są w modelu subskrypcyjnym i wymagają comiesięcznej opłaty. 

W WordPressie znajdziesz zaś ponad 50 000 wtyczek. To imponująca liczba, która daje mu ogromną przewagę nad Wix. W bazie WordPressa dostępne są gotowe wtyczki tak naprawdę do wszystkiego, zarówno do stworzenia modułu komentarzy, optymalizacji działań SEO, budowania listy mailingowej, tworzenia kopii zapasowych, jak i sprzedawania kursów online. Możesz łatwo zarządzać nimi z poziomu kokpitu WordPress.

Wix czy WordPress

Strona internetowa dla firmy transportowej na WordPress- realizacja wykonana przez dla IPLOGISTIC.pl

Wix vs WordPress – które narzędzie sprawdzi się lepiej do prowadzenia bloga?

Chcesz prowadzić na swojej stronie bloga firmowego i zastanawiasz się, które oprogramowanie WordPress czy Wix będzie lepszym rozwiązaniem? Wix pozwala na dodanie bloga do swojej strony oraz dostosowanie go do indywidualnych potrzeb. Moduł Wix Blog posiada wszystkie niezbędne funkcje do prowadzenia bloga, np. kategorie, zdjęcia i filmy, tagi czy archiwa. Przy dodawaniu bloga Wix możesz wybrać, czy chcesz zainstalować go wraz ze Strefą użytkowników. Daje ona użytkownikom dostęp do następujących funkcji: logowanie, tworzenie profilu publicznego i komentowanie postów na blogu.

Minusem bloga Wix jest jego bardzo prosty edytor tekstu, który ma ograniczone opcje formatowania. Cały interfejs blogowy jest nieco inny niż ten do tworzenia strony internetowej Wix, co może być dla wielu osób niemiłym zaskoczeniem.

WordPress z założenia jest platformą blogową. Takie było jego pierwotne przeznaczenie. Choć obecnie wykorzystywany jest głównie do tworzenia podstawowych stron internetowych, witryn firmowych czy serwisów online, to nadal doskonale nadaje się również do prowadzenia bloga. Posiada bowiem rozbudowany moduł blogowy z wieloma przydatnymi funkcjami (także tymi, których brakuje w Wix). WordPress posiada nawet dedykowany edytor bloków Gutenberg, który umożliwi Ci tworzenie spójnych i estetycznych wpisów blogowych.

Podsumowując, WordPress zdecydowanie lepiej nada się do prowadzenia bloga. Ma bowiem mnóstwo funkcji, także tych zaawansowanych, które pozwalają na dostosowanie go do własnych potrzeb. Ponadto został stworzony jako platforma blogowa, co mówi samo za siebie.

wordpress czy wix

Strona internetowa dla stomatologa na platformie WordPress - realizacja wykonana przez WiWi.pl dla IdealDent Stomatologia

Sprzedaż online – Wix czy WordPress?

W Wix sklep internetowy możesz prowadzić tylko w ramach płatnego planu. Z pomocą aplikacji Wix Stores stworzysz sklep internetowy z niestandardowymi stronami produktów, koszykiem na zakupy i innymi funkcjami. Rozwiązanie to pozwala na zarządzanie zamówieniami, inwentarzem, wysyłką, realizacją zamówienia i finansami, a także udostępnia opcję sprzedaży wielokanałowej, np. na Facebooku, Instagramie oraz innych platformach.

WordPress umożliwia tworzenie sklepów internetowych za sprawą wtyczki WooCommerce. Jest to naprawdę łatwe i bardzo intuicyjne rozwiązanie. Nic dziwnego, że korzysta z niego pod 40% wszystkich sklepów internetowych na świecie. WordPress udostępnia także szereg rozmaitych wtyczek, które przydadzą się do rozbudowania sklepu online. Wykorzystasz je do sprzedaży produktów fizycznych, a także usług, produktów cyfrowych, subskrypcji czy wydarzeń.

Jeśli planujesz skupić się wyłącznie na sprzedaży online, WordPress wraz z wtyczką WooCommerce będzie dla Ciebie znacznie lepszym rozwiązaniem. Wix nie daje niestety tak dużego pola do popisu, a jego opcje dla e-commerce są dosyć ograniczone.

Wix vs WordPress

Responsywny (dostosowany do urządzeń mobilnych) sklep WooCommerce - sido.com.pl

Wix vs WordPress – podsumowanie

Podsumujmy zebrane informacje i odpowiedzmy na pytanie WordPress czy Wix? Wix to świetne rozwiązanie dla osób, które nie znają zasad tworzenia stron internetowych i nigdy wcześniej nie miały do czynienia z zarządzaniem nimi. Posiada bowiem bardzo intuicyjny kreator, dzięki któremu niemal każdy poradzi sobie ze zbudowaniem witryny od podstaw. Wix będzie odpowiedni do bardzo podstawowych stron www, które mają prostą strukturę. Nie sprawdzi się jednak do tworzenia zaawansowanych witryn, w tym portali czy serwisów, a także sklepów internetowych. Tu znacznie lepiej poradzi sobie WordPress, który ma ogromny zasób motywów i wtyczek, ułatwiających pracę nad tworzeniem własnej strony www.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 6

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

  Co możemy dla Ciebie zrobić?