WordPress kokpit - poznaj panel administracyjny - WiWi.pl

WordPress kokpit – poznaj panel administracyjny

Daniel
29 marca 2022
Udostępnij

Czym jest WordPress kokpit? To inaczej „dashboard”, czyli panel administracyjny, z którego pomocą jesteśmy w stanie zarządzać naszą stroną internetową, bazującą na Systemie Zarządzania Treścią WordPress. Kokpit WordPress stanowi więc centrum każdej strony www, która oparta jest o podany wyżej system. Zasadniczo każdy CMS (Content Management System – system zarządzania treścią) musi posiadać taki panel, bez którego, jak sama nazwa wskazuje, niemożliwe jest zarządzenie treścią.

Spis treści:

  1. Kokpit WordPress – logowanie do panelu
  2. WordPress kokpit - poznaj toolbar, czyli pasek narzędzi
    2.1. Logo WordPress
    2.2. Ikona domku z adresem strony
    2.3. Strzałki ułożone w okrąg
    2.4. Przycisk dymku z komentarzem
    2.5. „+ Dodaj”
    2.6. Przycisk „Witaj”
  3. Panel administracyjny WordPress – z czego się składa?

Kokpit WordPress – logowanie do panelu

Przed przystąpieniem do tworzenia stron WordPress, musimy przede wszystkim wiedzieć, jak zalogować się do panelu administracyjnego. Każda strona w tym systemie posiada domyślny adres logowania - www.twojastrona.pl/wp-login.php bądź też www.twojastrona.pl/wp-admin.

Jako że strona kokpit WordPress - logowanie jest ustawiona z góry, warto ją zmienić w celu większego bezpieczeństwa naszej prostej strony www.

Panel logowania do kokpit WordPress

WordPress kokpit - poznaj toolbar, czyli pasek narzędzi

Podczas tworzenia stron internetowych korzystamy z paska narzędzi, czyli elementu WordPress kokpitu znajdującego się w górnej części. Toolbar pojawia się zawsze po zalogowaniu na stronie WordPress kokpit – logowanie. Z jego pomocą możliwe jest sprawne nawigowanie oraz wykonywanie niektórych czynności, bez konieczności otwierania zakładki „menu”. Z jakich elementów składa się ten pasek narzędzi?

Wordpress kokpit

WordPress kokpit - toolbar, czyli pasek narzędzi

Logo WordPress

Kiedy najedziemy na logo znajdujące się najbardziej po lewej stronie paska narzędzi, możemy wybrać jedną z poniższych opcji:

  • O WordPressie – tu znajdziemy informacje o aktualnie zainstalowanej wersji,
  • WordPress.org – wybranie tej opcji przeniesie nas na stronę WordPress, na której możemy przeczytać najnowsze informacje o CMS lub pobrać zaktualizowaną wersję tego systemu,
  • Dokumentacja – tutaj dostępne są informacje dla programistów, m.in. o strukturze oprogramowania,
  • Forum pomocy technicznej– ta opcja kieruje nas na forum, gdzie możemy rozwiać nasze wątpliwości lub pytania, takie jak co powinna zawierać strona internetowa lub w jaki sposób rozwiązać dany problem,
  • Uwagi – również przenosi nas na forum, ale do specjalnej jego części, na której możemy sugerować usprawnienia WordPress.
Wordpress kokpit

Platforma WordPress pozwala tworzyć strony RWD (dostosowane do urządzeń przenośnych) - sido.com.pl

Ikona domku z adresem strony

Przycisk ten przekierowuje nas na stronę główną. Jeżeli tylko na niego najedziemy, wyświetli się kilka opcji: przejście do kokpitu WordPress, menu, motywy, widgety oraz stylista tematów, co umożliwia zarządzanie wyglądem naszej strony www zgodnie z zasadami tworzenia stron internetowych.

Strzałki ułożone w okrąg

Ta ikona widoczna jest wtedy, gdy dostępna jest aktualizacja WordPress kokpit, bądź też danego motywu czy wtyczki.

Przycisk dymku z komentarzem

Kliknięcie w dymek powoduje przeniesienie do strony zarządzania komentarzami, natomiast znajdujący się obok ikony licznik informuje o najnowszych komentarzach – do zaakceptowania bądź odrzucenia.

WordPress kokpit

Maslove.pl - sklep WooCommerce bazujący na platformie WordPress

„+ Utwórz”

Najechanie kursorem na tę ikonę powoduje wyświetlenie kilku opcji, związanych z dodawaniem treści na stronę www. Możemy wybrać dodanie wpisu blogowego, „medium” – czyli zdjęcie, film lub grafikę, strony, projektu (strony projektowej) lub nowego użytkownika.

Przycisk „Witaj”

„Witaj, (nasza nazwa konta administratora) to przycisk umieszczony w prawym rogu. Z jego pomocą możemy edytować nasz profil (np. dokonać zmiany avatara), bądź też wylogować się z systemu.

Ikony i przyciski umiejscowione na pasku narzędzi mogą ulegać zmianie, w zależności od posiadanej wersji WordPress, wybranego motywu lub wtyczki.

Panel administracyjny WordPress – z czego się składa?

Panel administracyjny WordPress mieści się po lewej stronie, w układzie pionowym. Podobnie jak w przypadku paska narzędzi, jego wygląd i zawartość mogą się różnić zależnie od wtyczki czy zainstalowanego motywu. W panelu odnajdziemy takie zakładki jak:

WordPress kokpit

Panel administracyjny WordPress

  • Kokpit WordPress - wejście w tą zakładkę powoduje wyświetlenie wszystkich ważnych informacji o naszej stronie www. Pod nią znajdują się
  • Wpisy - druga z kolei zakładka w wordpress panelu administracyjnym pozwala na zarządzanie naszym blogiem – dodawanie postów, zarządzanie tagami czy kategoriami poszczególnych wpisów.
  • Media - tutaj możemy dodawać i edytować rozmaite pliki, takie jak zdjęcia, filmy, grafiki czy muzyka. Pamiętajmy, aby nasza witryna posiadała cechy dobrej strony internetowej, a jedną z nich jest atrakcyjna i przyjazna szata graficzna.
  • Strony - z tego miejsca możemy zarządzać naszymi podstronami – dodawać je, edytować lub usuwać.
  • Komentarze - w tej zakładce panelu administracyjnego wordpress wyświetlają się wszystkie komentarze dodane przez odwiedzających. Mamy możliwość ich usuwania lub przeniesienia do spamu.
  • Wygląd - ta zakładka umożliwia zarządzanie wyglądem strony – motywami, widgetami czy menu, a jeżeli dysponujemy zdolnościami programistycznymi, możemy także skorzystać z podzakładki „Edytor motywu” rozszerzającej opcje zmian nie tylko samego WordPress kokpit, ale całej strony. Niezależnie od tego, czy zarządzamy stroną www dla małej firmy czy dużego przedsiębiorstwa, jej wygląd i przejrzystość mają kluczowe znaczenie dla odbiorców.
  • Wtyczki - w tym miejscu panelu administracyjnego wordpress możemy zarządzać wtyczkami – dodawać nowe lub ładować je z naszego urządzenia.
  • Użytkownicy - w tej zakładce usuwamy, tworzymy lub edytujemy konta użytkowników na naszej stronie.
  • Narzędzia - w tym miejscu wordpress panelu administracyjnym mamy dostęp do zaimportowania lub wyeksportowania zawartości strony.
  • Ustawienia - ta zakładka umożliwia zmianę opisu, tytułu czy języka strony, a także zarządzanie innymi opcjami, takimi jak wyświetlanie linków.  


Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

    Co możemy dla Ciebie zrobić?