Strony RWD - co to jest? - Agencja Interaktywna WiWi

Strony RWD – co to jest?

Daniel
16 marca 2022
Udostępnij

Strony RWD (technologia Responsive Web Design) to nic innego, jak strony responsywne. Ich działanie polega na dopasowaniu rozdzielczości do wielkości ekranu urządzenia, na którym w danym momencie są wyświetlane. Dzięki temu strona jest możliwa do przeglądana na każdym urządzeniu mobilnym. Strona RWD świetnie prezentuje się nie tylko na dużych (np. telewizory 4K) i standardowych ekranach (np. laptopy), ale też tych zdecydowanie mniejszych (smartfony i tablety). Witryna staje się intuicyjna w użytkowaniu, a firma, która jest odpowiedzialna za jej optymalizację zyskuje w oczach odbiorców i ma zdecydowanie większe szanse na zaprezentowanie swojej oferty szerszej grupie internautów.

Spis treści:

  1. Strony RWD - co to jest?
  2. Strona RWD - jak ją przetestować?
  3. Czym się różni strona mobilna od strony RWD (responsywnej)?
    3.1. Jak wygląda RWD strona w komputerze?
    3.2. Projektowanie RWD strony na tablecie
    3.3. Jak wyglądają RWD strony na telefonie komórkowym?

Responsywny (dostosowany do urządzeń mobilnych) sklep WooCommerce - sido.com.pl

Strony RWD - co to jest?

Strony RWD niosą za sobą wiele pozytywów. Warto wspomnieć w tym miejscu m.in. o:

  • spójności strony www - treści są prezentowane w ten sam sposób na wszystkich dostępnych urządzeniach - stacjonarnych, jak i mobilnych,
  • łatwiejszym i skuteczniejszym pozycjonowaniu stron www - responsywna strona internetowa zajmuje zdecydowanie wyższą pozycję w wyszukiwarce internetowej i jest łatwiejsza do odnalezienia,
  • użyteczności witryny internetowej - strona wygląda równie dobrze na komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach, jak i smartfonach,
  • tańszym utrzymaniu i rozwoju - wystarczy rozwijać zaledwie jeden szablon, a nie dwa różne (oddzielnie dla komputerów stacjonarnych i urządzeń mobilnych).

Najładniejsze strony internetowe muszą być responsywne, ponieważ współcześni internauci zwracają na to bardzo dużą uwagę. Jeśli strona nie będzie dopasowywać się do urządzenia użytkownika zachodzi duże prawdopodobieństwo tego, że przeglądający szybko ją opuszczą.

strony RWD

Strona internetowa firmy budowlanej w technologii RWD - realizacja wykonana przez agencję Wordpress WiWi.pl dla BUDMEX MIESZKANIA Sp. z o.o.

Strona RWD - jak ją przetestować?

Kluczem do sukcesu jest to, aby RWD strona została solidnie przetestowana przed jej oddaniem do użytku publicznego. Zainteresowani mogą ją przetestować na dwa podstawowe sposoby: przy pomocy trybu dla twórców stron www oraz dzięki testowi optymalizacji Google. Najlepiej poprosić w tym przypadku o pomoc doświadczonych przedstawicieli agencji interaktywnych, którzy doskonale znają kluczowe zasady tworzenia stron www.

Czym się różni strona mobilna od strony RWD (responsywnej)?

RWD strony różnią się nieco od popularnych ostatnimi czasy stron mobilnych, choć mają również kilka cech wspólnych. Łączy je ze sobą to, iż dobrze wyglądają na wszelkich urządzeniach przenośnych. Z kolei podstawowa różnica jest taka, że strona mobilna jest dedykowana dla urządzeń mobilnych i udostępniana pod innym adresem URL. Strony RWD są dostępne pod tym samym adresem URL. Jak widać tworzenie stron internetowych to dość poważne przedsięwzięcie. Nie warto się za to samodzielnie zabierać w przypadku, gdy nie ma się wystarczającej wiedzy na ten temat.

Jak wygląda RWD strona na komputerze?

Projektowanie RWD wcale nie jest łatwe, ale doświadczeni profesjonaliści bez problemów sobie z tym poradzą, znając jednocześnie cechy dobrej strony internetowej.

Jeśli ktoś nie wie co to jest strona RWD powinien mieć świadomość tego, że taka witryna wykorzystuje na monitorze komputera całą dostępną przestrzeń, a po bokach nie ma pustych pasków. Na stronie responsywnej na komputerze można za to zauważyć bardzo duże nagłówki, ikony oraz zdjęcia.

strony RWD
strony RWD

Projektowanie RWD strony na tablecie

Technologia RWD cieszy się coraz większą popularnością na tabletach. Strony internetowe RWD na takich urządzeniach są przyjazne dla odbiorców i przeskalowane do nieco mniejszych rozmiarów. Dzięki temu ich przeglądanie nie jest niczym zaburzone, a zainteresowani nie odczuwają z tego tytułu żadnego dyskomfortu. Czasami prosta strona www może dać zdecydowanie więcej satysfakcji niż rozbudowane i nowoczesne witryny. 

Niektóre elementy na stronach RWD na tabletach mogą być zamienione w tzw. slidery (treści w poszczególnych obiektach zaczną na siebie nieco nachodzić). W ten sposób właściciele stron mogą udostępniać swoim klientom dużą ilość treści w bardzo przejrzysty sposób. 

Jak wyglądają RWD strony na telefonie komórkowym?

Pozostaje zastanowić się nad tym jak wygląda tworzenie stron RWD na telefonach komórkowych. Strona internetowa RWD na smartfonach ukrywa niektóre elementy, a inne wyświetla w dość oryginalny sposób (np. menu prezentowane jest w formie nietuzinkowej ikony, którą wystarczy kliknąć, aby je rozwinąć).

Tworzenie stron WordPress w wersji RWD to zadanie dla wykwalifikowanych specjalistów, więc warto ich najpierw znaleźć i powierzyć im tego typu prace. Dzięki temu zachodzi większa szansa, iż cały projekt zakończy się pożądanym sukcesem. 

strony RWD

W formie ikonek prezentuje się też dostęp do innych elementów nawigacyjnych (m.in. do wyszukiwarki i koszyka). Trzeba przy tym stwierdzić, że aktualnie telefony komórkowe to zdecydowanie najpopularniejsze urządzenia mobilne do przeglądania stron internetowych. Treści na telefonach komórkowych także z powodzeniem zmieniać we wspomniane przy tabletach slidery. Przedstawiciele agencji interaktywnej doskonale wiedzą co powinna zawierać strona internetowa. Chętnie podzielą się taką wiedzą ze swoimi zleceniodawcami. Zarządzanie responsywną stroną www będzie dużo łatwiejsze, przyjemniejsze i bardziej satysfakcjonujące.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

    Co możemy dla Ciebie zrobić?