Strona główna - Blog - Joomla czy WordPress – który CMS wybrać?
Systemy zarządzania treścią cieszą się bardzo dużą popularnością. Oczywiście nie każdy jest w stanie odpowiedzieć sobie od razu na pytanie Joomla czy WordPress? To dwa najpopularniejsze rozwiązania, które przypadną do gustu zarówno osobom początkującym, jak i tym nieco bardziej zaawansowanym. Warto prześledzić ich najmocniejsze strony i na podstawie zgromadzonych informacji podjąć właściwą decyzję, na którym systemie zbudować własną witrynę.
Zestawiając ze sobą Joomla vs WordPress warto mieć na uwadze to, że początki tych systemów były różne. Obie platformy wyróżniają się wygodą użytkowania oraz szerokimi możliwościami. Należy do tego dorzucić aktywne społeczności i korzystanie z fachowego wsparcia specjalistów z branży CMS.
Joomla to CMS stworzony z myślą o projektowaniu i uruchomieniu różnego rodzaju portali i serwisów, natomiast WordPress w początkowym zamierzeniu miał służyć jako platforma do tworzenia atrakcyjnych blogów. Z czasem jednak obie platformy zaczęły działać na podobnej zasadzie, dlatego obecnie zainteresowani mogą bez większych trudności założyć z ich pomocą wymarzoną stronę internetową i zacząć rozwijać własny e-biznes. Jak widać warto na samym początku dowiedzieć się co to jest WordPress i jak działa Joomla, a dopiero później zdecydować się na korzystniejszą propozycję. Oba systemy mają szerokie grono zwolenników, więc nie powinny nikogo rozczarować. Kluczowe jest jednak to, że zarówno Joomla, jak i WordPress będą działać jedynie wtedy, gdy zainstaluje się je na serwerze internetowym.
Biorąc pod lupę WordPress vs Joomla nie obejdzie się bez porównania uruchomienia witryny na obu platformach. Na WordPress jest to znacznie łatwiejsze, gdyż wystarczy wybrać hosta, zarejestrować konto, skorzystać z opcji automatycznego zainstalowania WordPress na koncie hostingowym, dokończyć konfigurację, zalogować się i przejść do instalacji motywu oraz wybranych wtyczek. Tutaj warto przypomnieć, że odpowiednia kolorystyka strony internetowej jest ważna i wpływa na zachowania użytkowników na stronie.
Hosty związane z oprogramowaniem Joomla nie posiadają zazwyczaj wspomnianych wyżej automatycznych procesów instalacyjnych. Dużo mówi się o tym, że Joomla jest systemem skierowanym do programistów, a WordPress jest przyjazny dla osób, które dopiero zaczynają zmagania z budowaniem stron internetowych.
Zadanie sobie pytania Joomla czy WordPress to podstawa sukcesu, gdy chce się wybrać dla własnej witryny odpowiedni system CMS. Przyda się także wiedza na temat tego co powinna zawierać strona internetowa, ale można o tym podyskutować z wykwalifikowanymi specjalistami z agencji interaktywnej. Porównanie odbędzie się na czterech różnych płaszczyznach, tak aby mniej doświadczone osoby mogły na sam koniec podjąć w pełni świadomą i przemyślaną decyzję.
Zdecydowanie większą popularnością na współczesnym rynku cieszy się system WordPress, ale nie zawsze niesie to za sobą same pozytywy. Oznacza to w praktyce, że po drodze można napotkać na większe luki w zabezpieczeniach. Omawiany system CMS jest związany z wieloma różnymi motywami i wtyczkami. Trudno jednak przewidzieć, czy każda z instalowanych wtyczek jest zgodna z aktualnymi standardami bezpieczeństwa. Trzeba przy tym zachować szczególną ostrożność i nie narazić się na żadne nieprzyjemności. Tworzenie stron WordPress to zadanie dla logicznie myślących osób, którzy będą wiedzieli w jaki sposób omijać ewentualne zagrożenia w sferze bezpieczeństwa. Joomla jest uważana za nieco bezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ wymusza m.in. połączenia poprzez SSL.
Drugą płaszczyzną na której dojdzie do porównania systemów CMS Joomla i WordPress jest optymalizacja SEO. Może się wydawać, że Joomla daje większe możliwości optymalizacji witryny internetowej pod wyszukiwarkę, m.in. dlatego, że umożliwia ustawianie fraz kluczowych i meta-opisów dla nowych artykułów, ale WordPress dysponuje funkcjonalnymi rozszerzeniami dla SEO i zdobywa w tym zakresie sporą przewagę. Wystarczy zdecydować się np. na popularną wtyczkę Yoast SEO, z której obsługą poradzi sobie każda początkująca osoba. Wiedząc jaki hosting WordPress wybrać i mając do dyspozycji powyższą wtyczkę można osiągnąć w sieci wielki sukces.
Joomla czy WordPress? Takie pytanie zadaje sobie mnóstwo osób i trudno się na ten temat jednoznacznie wypowiedzieć. Ostateczna decyzja będzie łatwiejsza, gdy zainteresowani przenalizują możliwości systemów Joomla i WordPress pod kątem zarządzania treścią. WordPress to niezwykle uniwersalne rozwiązanie, gdyż umożliwia klientom:
Jeśli w grę wchodzi strona www dla małej firmy warto zdecydować się właśnie na CMS WordPress. Joomla to oprogramowanie przeznaczone dla nieco bardziej doświadczonych użytkowników, którzy nie boją się wyzwań i umieją sobie poradzić z wieloma przeszkodami programistycznymi. Przyjmuje się, że WordPress jest przyjaźniejszy i łatwiejszy w obsłudze, ale zawsze można to oczywiście sprawdzić na własną rękę.
Trudno z góry wskazać faworyta ekscytującej potyczki Joomla czy WordPress. Każdy ma swoje indywidualne potrzeby i na tej podstawie powinien podjąć finalną decyzję. W razie potrzeby można porozmawiać na ten temat z wykwalifikowanymi fachowcami i rozwiać swoje wątpliwości.
Warto zastanowić się nad tym jakie możliwości pod kątem dopasowania witryny do indywidualnych potrzeb klienta dają systemy Joomla i WordPress. Jak wiemy, wygląd strony internetowej jest bardzo ważny. Użytkownicy często podkreślają, że wysokiej jakości motywy znajdują na WordPressie. Z drugiej strony szablony Joomla również są bardzo ciekawe i przejrzyste, chociaż motywy WordPress wyróżniają się:
W jednym, jak i w drugim przypadku nie będzie jednak żadnych problemów z dostosowaniem stylu uruchamianej witryny do swoich założeń. Wystarczy przeanalizować to jak ma wyglądać prosta strona www i zabrać się do pracy.
Użytkownicy zainteresowani skorzystaniem z łatwych w obsłudze systemów zarządzania treścią mają do dyspozycji kilka różnych możliwości, lecz wybór często odbywa się między WordPress vs Joomla. Który z tych systemów - Joomla vs WordPress - jest bardziej intuicyjny oraz oferuje użytkownikom więcej funkcji?
WordPress to system rozpowszechniony na bardzo szeroką skalę, który ma ogromną grupę zwolenników. Uznawany za niezwykle przyjazny w obsłudze, a do tego charakteryzuje się:
Jeśli ktoś napotka na jakieś problemy, zawsze może skorzystać z ogólnodostępnych poradników. Dzięki temu każda osoba w krótkim czasie rozwieje swoje wątpliwości. Joomla jest z kolei dość obszernym systemem, który wymaga od użytkowników stosunkowo rozbudowanej wiedzy i umiejętności. Porównując Joomla vs WordPress, nie jest to system tak przejrzysty, a to m.in. ze względu na wzbogaconą funkcjonalność, co wiele osób z pewnością będzie w stanie docenić.
Jak już zostało wspomniane, Joomla to nieco bardziej złożony system od WordPressa, ale co z szablonami oraz motywami w obu omawianych systemach zarządzania treścią? Rozważając WordPress vs Joomla, warto wiedzieć, że oba systemy oferują wiele bezpłatnych motywów, które można później swobodnie personalizować przy pomocy wybranych wtyczek. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokupić również inne motywy, odpowiadające oczekiwaniom użytkowników w stu procentach. Jeśli ktoś zna się na obsłudze Joomli czy też WordPressa, z pewnością wystarczą mu motywy bazowe, lecz dla osób początkujących mogą się one okazać niewystarczające. Płatne motywy gwarantują większą funkcjonalność i łatwe dopasowanie budowanej strony www do urządzeń mobilnych.
Cały artykuł zasługuje na temat WordPress czy Joomla zasługuje na krótkie podsumowanie. Duże znaczenie będą miały oczywiście konkretne cele klientów, dlatego też wypada zapoznać się z powyższą analizą porównawczą obu systemów i dowiedzieć się najpierw co to jest CMS i czego można od niego oczekiwać.
W niektórych przypadkach oprogramowanie Joomla jest znacznie elastyczniejsze od platformy WordPress, jednak większym zainteresowaniem cieszy się ten drugi system. Dzieje się tak ze względu na to, że jest skierowany do mniej doświadczonych odbiorców i nie ma problemów z jego obsługą.
Umieszczając obok siebie Joomla a WordPress trzeba mieć na uwadze to, że Joomla to konfigurowalna platforma, która przybiera dowolne kształty i opiera się na dostosowywaniu witryny bez konieczności korzystania z rozszerzeń (ta opcja sprzyja programistom). WordPress umożliwia z kolei stworzenie praktycznie każdej wymyślonej w głowie strony internetowej i bazuje na funkcjonalnych wtyczkach oraz bogatym wsparciu. To właśnie przekłada się na to, że jest nieco chętniej wybierany.
Jak przydatny był ten post?
Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.
Tel +48 601 249 104
ul. Stanisława Konarskiego 18C, 44-100 Gliwice
Tel +48 665 147 294
ul. Księcia Witolda 49 lok. 15, 50-202 Wrocław