Jaki hosting WordPress wybrać? - Agencja Interaktywna WiWi

Jaki hosting WordPress wybrać?

Daniel
13 października 2021
Udostępnij

Ogromny wybór hostingów internetowych sprawia, że podjęcie ostatecznej decyzji nie jest łatwe nawet dla bardzo doświadczonych użytkowników. Duża grupa jest zgodna z aktualnymi wymaganiami WordPressa. To bardzo duże ułatwienie, ponieważ dzięki temu można zadbać o zbudowanie wartościowej witryny internetowej, sklepu online lub bloga. Kluczowe jest to, aby wybrany hosting WordPress był przyjazny i gwarantował dostęp do niezawodnego supportu. 

Spis treści:

1. Co to jest hosting?
2. Usługi hostingowe pod WordPress - na jakie rodzaje można je podzielić?
2.1. Serwer wirtualny - kluczowe informacje
2.2. Serwer dedykowany - istotne zalety
2.3. Serwer VPS - wartościowe wskazówki
3. Hosting WordPress a parametry techniczne - czym się kierować?
3.1. Limity hostingów - co trzeba wiedzieć?
3.2. Parametry serwera wirtualnego - co sprawdzić przed realizacją inwestycji?
3.3. Przekroczenie limitu hostingu - co się wtedy dzieje?
4. Wybór hostingu WordPress - porady, które przydadzą się każdej zainteresowanej osobie
5. WordPress hosting a bezpieczeństwo
6. Hosting dla Wordpress - ile to może kosztować?
7. Jaki hosting pod WordPress wybrać?
8. Najlepszy hosting dla WordPress - krótkie podsumowanie

Co to jest hosting?

Hosting to nic innego, jak usługa, w ramach której wybrana firma udostępnia użytkownikowi serwer, na którym ten może zbudować pożądaną stronę www, sklep internetowy, bloga, forum czy też portal społecznościowy. Cała usługa związana jest z wieloma ciekawymi tajnikami. Inwestorzy zyskują dostęp do pokaźnego dysku twardego, a dodatkowo bezproblemowo przesyłają dane poprzez łącza internetowe konkretnej serwerowni. Należy przy tym zadbać, aby wybrany hosting WordPress nie był narażony na zbyt częste przeciążenia.

hosting WordPress

Strona internetowa dla architekta na hostingu WordPress - realizacja wykonana przez WiWi.pl dla 74studio

Usługi hostingowe pod WordPress - na jakie rodzaje można je podzielić?

Dobierając hosting pod WordPress, warto zdać sobie sprawę z tego, że usługi hostingowe dzielą się na kilka różnych rodzajów. Do dyspozycji użytkowników oddano serwer wirtualny, serwer dedykowany oraz serwer VPS. Każdy z nich ma swoje zalety, więc wypada zagłębić się w temat i wybrać dla siebie najdogodniejszą propozycję.

Serwer wirtualny - kluczowe informacje

Bardzo popularnym rozwiązaniem rynkowym jest serwer wirtualny. Potocznie nazywa się go serwerem współdzielonym, ponieważ poszczególne zasoby serwerowe są dzielone z kontami innych użytkowników. Wśród takich zasobów znajdują się m.in.:

  • pamięć RAM,
  • dysk,
  • procesor.

Nie każda osoba jest zadowolona z takiej propozycji, lecz jest to zdecydowanie najtańsze rozwiązanie. Inwestorzy powinni wiedzieć o tym, że po drodze mogą napotkać na rozmaite ograniczenia. W związku z tym, wybierając hosting dla WordPress, na pierwszym miejscu należy stawiać swoje potrzeby i plany.

hosting WordPress

Strona internetowa dla restauracji wykorzystująca hosting WordPress - realizacja wykonana przez WiWi.pl dla Rukola

Serwer dedykowany - istotne zalety

Drugim rodzajem usługi hostingowej jest popularny serwer dedykowany. Maszyna serwera jest oddawana w ręce klienta i należy tylko do niego. To profesjonalne narzędzie, które pochłania z przygotowanego budżetu pokaźne pieniądze, ale daje ogromne możliwości. Niewątpliwie ten typ serwera jest przeznaczony dla największych serwisów i przedsiębiorstw.

Jeśli ktoś nie ma zbyt dużych potrzeb, powinien wziąć pod lupę serwer wirtualny, lecz najbardziej wymagającym klientom spodoba się serwer dedykowany. Alternatywą jest serwer VPS.

Serwer VPS - wartościowe wskazówki

Ostatnim rodzajem usługi hostingowej jest serwer VPS (Virtual Private Server). To hosting WordPress, który cechuje się wydzieloną przestrzenią z serwera fizycznego. Użytkownicy uzyskują w ten sposób dostęp do podstawowych zasobów i systemu operacyjnego. Rozwiązanie to jest przeznaczone dla nieco bardziej wymagających odbiorców, którym zależy na tym, aby serwer dysponował stosunkowo dużą mocą i podwyższoną wydajnością.

Jeśli zainteresowani nie wiedzą jaki hosting sprawdzi się w ich przypadku, warto porozmawiać na ten temat z profesjonalistami, którzy dobrze wiedzą, jak tworzyć strony WordPress i jakie usługi hostingowe analizować w pierwszej kolejności. 

Wybierając odpowiedni hosting mamy możliwość stworzyć responsywny (dostosowany do urządzeń mobilnych) sklep WooCommerce - realizacja wykonana przez WiWi.pl dla SIDO Sidorek, Wróblewski sp. j.

Hosting WordPress a parametry techniczne - czym się kierować?

Kluczowe znaczenie przy dobieraniu wartościowego hostingu mają parametry techniczne. W tym przypadku, godne uwagi są podstawowe parametry, których absolutnie nie można zlekceważyć. Chodzi m.in. o limit wybranego hostingu. Brak wiedzy czy też nieprofesjonalne podejście do tematu często skutkują tym, że stworzona strona www napotyka na rozmaite ograniczenia i nie funkcjonuje tak, jak życzyłby sobie tego właściciel.

Limity hostingów - co trzeba wiedzieć?

Poszczególne usługi hostingowe są związane z pewnymi ograniczeniami. Jeśli ich nie ma, jest to jasny znak, iż klient korzysta w danym momencie z oferty promocyjnej. Na dłuższą metę może się to okazać niezbyt korzystnym rozwiązaniem. Często nieograniczona przestrzeń dyskowa może się wiązać z ograniczeniami w postaci limitu liczby plików. Warto wybrać taki  WordPress hosting, który gwarantuje minimalne ograniczenia i nie kosztuje majątku.

hosting WordPress

Strona internetowa dla muzyka na hostingu WordPress - realizacja wykonana przez WiWi.pl dla Marcina Patrzałka (zwycięzcy 9 edycji programu telewizyjnego Must Be the Music)

Parametry serwera wirtualnego - co sprawdzić przed realizacją inwestycji?

Nie wiedząc jaki hosting pod WordPress wybrać, warto wziąć pod uwagę parametry serwera wirtualnego. Jest ich przynajmniej kilka, a te najważniejsze to:

  • transfer – ilość danych, które mogą być wysłane przez wybrany serwer do internautów, którzy decydują się na odwiedzenie danej strony internetowej,
  • miejsce na dysku – należy sprawdzić to, czy firma nie oferuje zbyt dużej przestrzeni dyskowej, niż jest to wymagane w przypadku tworzenia stron WordPress. Może się to zakończyć znalezieniem oszczędności,
  • bazy danych – im więcej baz danych, tym lepiej dla właścicieli hostingów. Trzeba liczyć się z tym, że najtańsze hostingi oferują dostęp do zaledwie jednej bazy danych.

Jak widać, ostateczną decyzję warto przedyskutować z fachowcami, dla których projektowanie www nie ma żadnych tajemnic. 

Przekroczenie limitu hostingu - co się wtedy dzieje?

Największym problemem dla potencjalnych użytkowników może być przekroczenie limitu hostingu. Dlatego współpracując z fachową firmą hostingową można mieć pewność, że o zbliżającym się przekroczeniu limitu zostanie się poinformowanym co najmniej na kilka dni przed zaistnieniem przykrej niespodzianki. Warto wiedzieć o tym, że przekroczenie limitu może skutkować "wyłączeniem" strony do czasu jego odnowienia. Tani hosting WordPress nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. W związku z tym, czasami lepiej wydać więcej i zapewnić sobie pełen spokój i płynność działania strony.

hosting WordPress

Strona internetowa dla firmy transportowej wykorzystująca hosting WordPress- realizacja wykonana przez WiWi.pl dla IPLOGISTIC.pl

Wybór hostingu WordPress - porady, które przydadzą się każdej zainteresowanej osobie

Chcąc zainwestować w niezawodny hosting WordPress warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Przede wszystkim odpowiedni hosting musi pochodzić od firmy, która gwarantuje indywidualne podejście do klienta i bezproblemowy support. W dużych firmach nie zawsze można na to liczyć. Niekiedy lepszym wyborem będą firmy mniejsze, lecz cieszące się nieposzlakowaną opinią.

WordPress hosting nie należy dobierać pod kątem ceny. Warto ją dopasować do swoich aktualnych możliwości i bazować na opiniach innych użytkowników. Najlepiej wybrać hosting, na którym uzyska się możliwość bezpłatnego przetestowania (np. przez okres 14 dni). Dzięki temu można sprawdzić wszystkie funkcje i konfiguracje. Niektórzy biorą pod uwagę darmowy hosting WordPress, ale w tym przypadku trzeba się przyszykować na wiele ograniczeń, wolne działanie i wyświetlanie sporej ilości reklam. 

hosting WordPress

Strona internetowa dla dentysty wykorzystująca hosting WordPress- realizacja wykonana przez WiWi.pl dla IdealDent Stomatologia

WordPress Hosting a bezpieczeństwo

Osoby zabierające się za wybranie hostingu WordPress dużą wagę przykładają do kwestii bezpieczeństwa. W związku z tym optymalny WordPress  hosting powinien umożliwiać:

  • bezproblemowe tworzenie kopii zapasowych - kopie powinny być wykonywane na okres kilkunastu dni wstecz, tak aby nie utracić żadnych istotnych danych,
  • blokowanie automatycznych instalacji - obniża się w ten sposób bezpieczeństwa własnego serwera,
  • korzystanie z certyfikatu SSL - dzięki temu połączenia będą szyfrowane i odporne na zewnętrzne ataki,
  • bezawaryjną pracę,
  • swobodny dostęp do wsparcia technicznego.

Najtańszy hosting WordPress z całą pewnością tego nie zapewni. Warto więc, rozglądać się za nieco droższymi rozwiązaniami, chociaż nie muszą to być hostingi z najwyższej półki cenowej. Warto zaangażować w takie prace profesjonalistów, którzy tworzyli sklepy PrestaShop i wiedzą, na jakim hostingu opłaca się to robić.

hosting WordPress

Strona wizytówka salonu kosmetycznego wykorzystująca hosting WordPress- realizacja wykonana przez WiWi.pl dla kasun.pl

Hosting dla Wordpress - ile to może kosztować?

Hosting strony różni się pod kątem cenowym w zależności od wybranego rodzaju. Należy jednak pamiętać, że nie musi to być droga inwestycja. Zainteresowani bez większych problemów skorzystają z serwerów współdzielonych, za które zapłacą nie więcej niż 100-150 złotych za rok. Cena za hosting zależy jednak od indywidualnych potrzeb inwestorów oraz pożądanych parametrów technicznych. Z pewnością o szczegółach klientów poinformują pracownicy firm hostingowych.

Jaki hosting pod WordPress wybrać?

Nie wszyscy muszą od razu wiedzieć jaki hosting wybrać, lecz warto posiadać kompletną wiedzę na temat tego, jakie hostingi są obecnie polecane. Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Istnieje wiele firm hostingowych (np. The Camels, Smart Host, Cyber Folks, OVH Cloud, Home.pl, Nazwa.pl, LH.pl czy też dhosting.pl), które mogą udostępnić optymalny hosting WordPress za niewielką cenę. Kluczem do sukcesu jest porównanie wszystkich możliwych ofert i zapoznanie się z ich podstawowymi zaletami, a na samym końcu wybranie tej jednej jedynej. Z pewnością wartościowym wsparciem są pracownicy firm, którzy wiedzą, na czym polega pozycjonowanie strony www i umieją dobrać hosting na miarę oczekiwań konkretnego klienta.

hosting WordPress

Strona internetowa dla fotografa wykorzystująca hosting WordPress - realizacja wykonana przez WiWi.pl dla Blanke Atelier

Najlepszy hosting dla WordPress - krótkie podsumowanie

Nie da się ukryć, że hosting strony internetowej będzie miał niebagatelny wpływ na prędkość ładowania strony www, stabilność działania witryny oraz zadowolenie użytkowników. W związku z tym, przed sfinalizowaniem zamówienia warto zwrócić uwagę na zakres dostarczanych usług hostingowych oraz obowiązujące zasady, cenę, aktualne opinie i podstawowe parametry oferowanego hostingu. Dzięki temu decyzja będzie dobrze przemyślana i nie popełni się błędu. 



Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

    Co możemy dla Ciebie zrobić?