Co to jest CMS? Rodzaje i możliwości - Agencja Interaktywna WiWi

Co to jest CMS? Rodzaje i możliwości

Daniel
27 października 2021
Udostępnij

CMS to skrót od angielskiego zwrotu Content Management System, oznaczającego System Zarządzania Treścią. To bardzo popularne rozwiązanie w branży online, które umożliwia swobodne tworzenie, edytowanie oraz usuwanie treści na stronach internetowych. Może być to związane nie tylko z tekstem, ale też obrazami, filmami, grafikami, tabelami i podstronami. Charakteryzuje się prostotą obsługi, rozbudowanymi możliwościami, a do tego dzieli się na wiele rodzajów. Osoby chcące nim operować mogą to robić bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy.

Spis treści:

 1. Co to jest CMS i do czego służy?
 2. CMS - jak działa i jakie witryny można na nim tworzyć?
 3. System CMS - na jakie rodzaje można je podzielić?
 4. Systemy CMS - najpopularniejsze możliwości na rynku
  4.1. Co to jest CMS WordPress?
  4.2. Co to jest CMS Quick.Cms?
  4.3. Co to jest CMS Typo3?
  4.4. Co to jest CMS Joomla!?
  4.5. Co to jest CMS Drupal?
 5. Możliwości i zalety CMS
 6. Strony internetowe CMS - kilka słów podsumowania

Co to jest CMS i do czego służy?

Nie wszyscy wiedzą co to jest CMS, a wypadałoby poszerzyć swoją wiedzę w podanym wyżej zakresie. System zarządzania treścią pozwala na ekspresowe utworzenie pożądanej strony internetowej i zarządzanie nią. Z racji tego tak ważne jest to, aby wybrać dla siebie idealny system. Czasami konieczne jest wsparcie profesjonalistów, którzy dobrze wiedzą, jak zabrać się za projektowanie www. Porównanie dostępnych CMS-ów wcale nie jest łatwe, a warto znać ich podstawowe wady oraz zalety.

Obecnie coraz więcej stron internetowych buduje się na wspomnianych CMS-ach. Uzyskuje się w ten sposób dostęp do intuicyjnego panelu administracyjnego, z poziomu którego, można zarządzać dodawanymi treściami. To szansa na bezproblemowe rozbudowywanie posiadanej witryny. Przy okazji do wyboru jest wiele ciekawych wtyczek i motywów.

CMS - jak działa i jakie witryny można na nim tworzyć?

Warto w tym miejscu zastanowić się nad tym jakie możliwości daje zainteresowanym panel CMS. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku serwisów zawierających w sobie bardzo pokaźny zasób informacji. Dzięki temu nie będzie problemów z jego przepływem oraz kontrolowaniem. System CMS odznacza się wysokim stopniem bezpieczeństwa, a do tego jest stale uaktualniany. Zainteresowani zyskują dostęp do rozbudowanej społeczności internetowej, która na każdym etapie tworzenia lub modyfikowania strony służy wsparciem technicznym. To propozycja skierowana do osób, które lubią działać samodzielnie lub chcą stworzyć stronę z pomocą fachowców. Rozbudowywanie witryny w tym przypadku nie jest niczym trudnym. 

Systemy CMS umożliwiają tworzenie różnych stron internetowych. Nie ma problemów ze stworzeniem wizytówki firmowej, profesjonalnej strony www, portalu społecznościowego, bloga lub forum. W grę wchodzą również sklepy PrestaShop.

System CMS - na jakie rodzaje można je podzielić?

Systemy zarządzania treścią można obecnie podzielić na dwa podstawowe rodzaje CMS. Chodzi o systemy:

 • typu open source - zdecydowanie najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne, a to z tego powodu, że są udostępniane użytkownikom całkowicie za darmo. Nie ma żadnych przeszkód, aby je pobrać i zainstalować. Oczywiście później korzysta się z płatnych wtyczek czy też motywów, konieczne jest też wykupienie domeny i hostingu. Alternatywą są wtyczki w wersji bezpłatnej. Takie systemy poddaje się regularnym aktualizacjom i dostosowuje się je do aktualnych wymagań klientów,
 • autorskie - tworzone na potrzeby konkretnych użytkowników, a więc trzeba przygotować się na dość pokaźny wydatek. Z takiej propozycji korzystają zazwyczaj bardzo duże portale i serwisy. Autorski system okaże się strzałem w dziesiątkę np. w przypadku bardzo dużych przedsiębiorstw, które chcą posiadać stronę premium. Błędy oraz nieprawidłowości są eliminowane jedynie przez wybraną agencję.

Jak widać oba wspomniane rozwiązania mają swoje zalety, dlatego ostateczna decyzja będzie należała do zainteresowanych inwestorów.

Systemy CMS - najpopularniejsze możliwości na rynku

Jak już zostało wspomniane system zarządzania treścią musi być dopasowany do konkretnych założeń i planów użytkownika. Na całe szczęście obecnie do wyboru są różnorodne systemy CMS, dlatego każdy jest w stanie wybrać dla siebie odpowiednią ofertę.

Co to jest CMS WordPress?

CMS WordPress

Osoby nie wiedzące co to jest CMS powinny zdawać sobie sprawę z tego, że zdecydowanie najpopularniejszym systemem na całym świecie jest CMS WordPress. Korzystają z niego zwykli użytkownicy, ale też światowi giganci. Wśród największych zalet tego oprogramowania wyróżnia się:

 • prostotę obsługi,
 • swobodę użytkowania,
 • mnóstwo różnych możliwości w zakresie zarządzania treścią (szereg darmowych i płatnych wtyczek lub szablonów),
 • stałe rozbudowywanie,
 • łatwy dostęp do wsparcia technicznego.

Nie da się ukryć, że WordPress CMS powinien być rozpatrzony w pierwszej kolejności. Istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że potencjalni inwestorzy szybko się do niego przekonają.

Co to jest CMS Quick.Cms?

CMS Quick

Przypomina system WordPress, lecz wykazuje się innymi możliwościami. Służy do tworzenia podstawowych, jak i znacznie bardziej rozbudowanych witryn internetowych. Nie przysparza większych problemów, a do tego pozycjonowanie stron SEO na tym CMS-ie jest niezwykle wygodne.

Co to jest CMS Typo3?

CMS Typo3

System dedykowany osobom, które mają nieco większe doświadczenie w tworzeniu i modyfikowaniu stron internetowych. Osoby początkujące mogą nie być w tym przypadku w pełni usatysfakcjonowane. Oprogramowanie nadaje się do tworzenia dużych i nieco bardziej skomplikowanych serwisów oraz stron www. Do dyspozycji inwestorów oddano szereg atrakcyjnych wtyczek i dodatków.

Co to jest CMS Joomla!?

CMS Joomla

Drugi z najpopularniejszych systemów CMS, który z pewnością warto wziąć pod uwagę w swoich rozważaniach. Bardziej skomplikowany od WordPressa, lecz cieszący się niesłabnącą popularnością. Atutem jest obecność wielu darmowych wtyczek i motywów. Dzięki temu nie powinno być kłopotów ze stworzeniem podstawowej wersji swojego wymarzonego serwisu. Panel jest dość intuicyjny, więc nawet początkujące osoby powinny sobie poradzić z jego obsługą.

Co to jest CMS Drupal?

CMS Drupal

Wybierając system CMS nie można zapomnieć o oprogramowaniu Drupal. Cechuje się rozbudowaną funkcjonalnością, dlatego zaleca się z niego korzystać w trakcie tworzenia skomplikowanych portali i serwisów. Cenią go sobie nieco większe firmy. Pozwala na dokonywanie wielu modyfikacji w dodawanych treściach, chociaż w niektórych przypadkach przyda się specjalistyczna wiedza.

Możliwości i zalety CMS

Nie da się ukryć, że strona CMS ma obecnie szerokie grono zwolenników. Taki system zarządzania treścią to nieograniczona skarbnica możliwości. Niebagatelną rolę w obsłudze systemu pełnią wspomniane wyżej wtyczki (zarówno te bezpłatne, jak i płatne). Dzięki nim zwiększa się funkcjonalność prowadzonej witryny internetowej, a do tego tworzy się sklepy online, blogi czy też portale społecznościowe.

Nie wiedząc co to jest CMS warto zdawać sobie sprawę z tego, że jest to jedno z najprostszych rozwiązań na drodze do stworzenia strony lub sklepu internetowego. Z tego też względu oprogramowanie jest wykorzystywane przez osoby początkujące i zaawansowane, ale też przez bardzo duże firmy. 

Strony internetowe CMS są łatwe w zarządzaniu i modyfikowaniu. Odpowiednio dobrany system umożliwia samodzielne prowadzenie strony www bez programistycznej wiedzy, chociaż warto zadbać o to, aby strony WordPress za każdym razem były tworzone przez fachowców.

System CMS to również gwarancja bezpieczeństwa m.in. poprzez tworzenie kopii zapasowych i korzystania z certyfikatu SSL. Dostęp do danej witryny mają jedynie wybrane osoby. Konto w panelu administracyjnym jest chronione silnym hasłem.

Strony internetowe CMS - kilka słów podsumowania

Zbierając wszystkie podane wyżej informacje w całość można stwierdzić, że dobranie odpowiedniego CMS-a będzie czasochłonne i stosunkowo trudne. Co za tym idzie należy rozpocząć od:

 • określenia indywidualnych potrzeb użytkowników,
 • prac nad pomysłem na stronę www, sklep internetowy lub bloga,
 • znalezienia agencji, która zajmie się stworzeniem strony na wybranym CMS-ie,
 • dobraniem odpowiedniego rodzaju CMS-a,
 • dobraniem właściwego typu oprogramowania (np. WordPress lub Joomla!).

Pewne jest to, że systemy zarządzania treścią będą popularne jeszcze przez wiele długich lat i posłużą zainteresowanym do stworzenia wymarzonej witryny lub sklepu. To niepowtarzalna szansa na samodzielne zarządzanie treścią, korzystanie z bogatego wsparcia technicznego i dostęp do funkcjonalnych wtyczek i motywów. Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

  Co możemy dla Ciebie zrobić?