Stopka strony internetowej - co powinna zawierać? | WiWi

Stopka strony internetowej – co powinna zawierać?

Daniel
17 lutego 2023
Udostępnij

Stopka strony internetowej to bardzo ważny element każdej witryny, którego absolutnie nie powinno się lekceważyć. Za co odpowiada i co należy w niej zamieścić? Odpowiedzi na te pytania znają m.in. przedstawiciele agencji SEO oraz osoby zajmujące się projektowanie witryn, jednak warto, aby wiedzę w tym zakresie poszerzyli również obecni posiadacze stron internetowych. Jak powinna wyglądać i co napisać w stopce strony? Odpowiadamy!

Co to jest stopka strony?

Stopka strony kryje w sobie wiele różnych "tajemnic". Podstawowe zasady tworzenia stron internetowych jasno wskazują na to, że w stopce powinny się mieścić najważniejsze dane o stronie lub sklepie oraz przekierowania do kluczowych elementów (podstron) witryny internetowej, np. do regulaminu, polityki prywatności, informacji "O nas", itd.

Stopka na stronie a menu główne - jak to wygląda w praktyce?

Nie każdy wie co to jest stopka strony internetowej i jakie spełnia funkcje. Z tego też względu nie pozostaje nic innego, jak zastanowić się nad tym, co to jest stopka i czym tak właściwie różni się od menu głównego prowadzonej witryny internetowej? Menu ma być intuicyjne, bardzo dobrze widoczne i powinno się znajdować w górnej części strony www. To gwarancja prostej nawigacji po całej stronie internetowej, chociaż trzeba uważać na to, aby menu nie było zbyt rozbudowane. Z kolei stopka strony internetowej znajduje się w dolnej części serwisu i zawiera w sobie wszystkie najprzydatniejsze elementy z punktu widzenia osoby prowadzącej serwis (o nas, kariera, kontakt, odnośniki do serwisów społecznościowych itd.).

stopka strony

Agencja interaktywna WiWi - stopka strony www

Jak powinna być zaprojektowana stopka strony?

Nikogo nie powinno dziwić to, że stopka na stronie powinna być fachowo zaprojektowana. Należy to robić cierpliwie i z właściwym zaangażowaniem, decydując się na wsparcie ze strony profesjonalistów. Projektowanie stron www bez uwzględnienia stopki strony internetowej z pewnością nie zakończy się pożądanym sukcesem. Od czego powinno się rozpocząć?

Stopka strony www musi być przede wszystkim stosunkowo prosta, przemyślana, atrakcyjna wizualna oraz ciekawa dla potencjalnych odbiorców. Dzięki temu wyróżni się na tle strony www oraz konkurencji. Stopka strony ma odpowiadać potrzebom użytkowników, ale w zależności od prowadzonej witryny internetowej może się od siebie nieznacznie różnić. Inną stopkę będą miały witryny o charakterze biznesowym i dziennikarskim, a inną te zajmujące się na co dzień muzyką. Stopka na stronie internetowej powinna w sobie zawierać następujące elementy:

 • mapa strony,
 • social proof - konkretniej będą to wszelkie opinie, certyfikaty i wyróżnienia, które mają na celu zwiększyć wiarygodność prowadzonej strony internetowej i "przemówić" do niezdecydowanych użytkowników,
 • dane kontaktowe - zdecydowanie najważniejszy element, tak aby każda zainteresowana osoba wiedziała, gdzie mieści się siedziba firmy, jaki jest numer telefonu oraz jak skontaktować się z przedstawicielami wybranej witryny,
 • mapa dojazdu - bardzo duże ułatwienie dla tych osób, którym zależy na kontakcie bezpośrednim,
 • nawigacja - wraz z linkami nawigacyjnymi.

Oczywiście projektując najlepsze strony internetowe lub sklepy internetowe WooCommerce nie powinno się działać na własną rękę, ponieważ szybko można tego pożałować. Jeśli ktoś nigdy wcześniej nie zabierał się za takie projektowanie i nie wie jak ma wyglądać stopka na stronie internetowej, powinien zaufać doświadczonym specjalistom. 

stopka strony internetowej

Agencja SEO Pozycjonusz.pl - stopka strony internetowej

Stopka na stronie internetowej - staranne wykonanie

Stopka na stronie www powinna być dopracowana. Projektowanie stopki może zająć kilka długich godzin. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania, projektu graficznego i ilości informacji, które chcemy na niej zamieścić. Takie zadanie można zlecić specjalistom. Oczywiście niektórzy dysponują dostatecznie rozwiniętą wiedzą techniczną, dzięki czemu stopka strony www zostanie przez nich stworzona samodzielnie. Jeśli jednak ktoś nie czuje się na siłach, aby to robić, nie powinien szukać oszczędności w miejscach, które mogą się dla niego okazać zgubne.

Co napisać w stopce strony? O czym jeszcze pamiętać?

O czym jeszcze pamiętać przy projektowaniu stopki na stronę internetową? Oto istotne porady:

 • W stopce powinny się znaleźć odnośniki do mediów społecznościowych. Nie ma w tym absolutnie niczego dziwnego, ponieważ każda firma lub też sklep internetowy powinny zadbać o własne social media i dotarcie do jak największej grupy odbiorców. Nie jest to łatwe, lecz jeśli stopka na stronie www zostanie optymalnie stworzona, nie powinno to stanowić dla zainteresowanych osób najmniejszego problemu. Odnośniki sprawią, że użytkownicy witryny internetowej chętniej będą się "przenosić" na rozmaite portale społecznościowe i szukać tam więcej informacji o firmie oraz jej produktach i usługach.
 • Stopka na dole strony powinna zawierać miejsce na zapis do newslettera. To opcja skierowana do tych osób, które będą chciały dowiadywać się w pierwszej kolejności o nadciągających akcjach promocyjnych, rabatach, wydarzeniach czy też nowościach.
 • W stopce na stronie nie może zabraknąć logo firmy oraz jej podstawowej misji. Dzięki temu firma stanie się bardziej rozpoznawalna, a potencjalni klienci będą wiedzieć, jaką misję ma dana strona internetowa i czym kieruje się w swoich codziennych działaniach.

Pamiętajmy, że stopka w stronie internetowej nie może być odpychająca i przesadzona, dlatego też warto najpierw poznać cechy dobrej strony internetowej i dopiero potem zabierać się za jakiekolwiek działania.

stopka na stronie

Sklep PrestaShop - stopka strony sklepdrapieznik.pl

Stopka strona internetowa - nieograniczone możliwości

Stopka na dole strony daje zainteresowanym osobom wręcz nieograniczone możliwości. Nie trzeba od razu wiedzieć co napisać w stopce strony. Wystarczy zdecydować się na współpracę ze specjalistami w zakresie projektowania stron internetowych, a problem zostanie skutecznie rozwiązany. W tym celu warto poznać przykładowy cennik PrestaShop, aby dowiedzieć się, jaki budżet przygotować na realizacje projektu. 

Stopka strony daje właścicielom stron www takie możliwości, jak:

 • łatwiejsze dotarcie do zdecydowanie większej grupy odbiorców,
 • poinformowanie odbiorców o działaniu związanych z firmą mediów społecznościowych,
 • bezproblemowy kontakt z klientem i budowanie pozytywnego wizerunku firmy,
 • wsparcie dla prowadzonych działań SEO, m.in. poprzez podlinkowanie istotnych podstron czy też umieszczenie w niej najważniejszych słów kluczowych.
co to jest stopka

Stopka strony www PajakSport.pl - jeden z najładniejszych sklepów internetowych

Strona internetowa stopka - podsumowanie

Na samym początku współpracy z wybraną agencją warto przeprowadzić krótki brief marketingowy. Dzięki temu specjaliści będą wiedzieć, czego od nich oczekujemy i jakie mamy zamiary oraz plany związane z prowadzoną działalnością internetową. Na tej podstawie nawet prosta strona www, może być stopniowo rozbudowywana i dopasowywana do rosnących wymagań użytkowników. 

Stopka na stronie internetowej to w dużym uproszczeniu nieco bardziej rozbudowane menu, które znajduje się na dole strony. Przed przystąpieniem do pracy warto wiedzieć nie tylko, co powinna zawierać strona główna, ale również co to jest stopka? Dzięki temu wyeliminuje się ryzyko popełnienia poważnych błędów, które mógłby się zakończyć tym, iż strona www stanie się nieatrakcyjna dla potencjalnych odbiorców. Stopka strony powinna przyjąć formę starannie dopracowanego i atrakcyjnego pod kątem wizualnym paska, na którym zamieszcza się najistotniejsze informacje na temat działania danej firmy. Oczywiście stopka powinna być regularnie aktualizowana. Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

  Co możemy dla Ciebie zrobić?