WordPress 6.0 – jakie zmiany zaszły po najnowszej aktualizacji? - Agencja Interaktywna WiWi

WordPress 6.0 – jakie zmiany zaszły po najnowszej aktualizacji?

Daniel
05 lipca 2022
Udostępnij

WordPress to najpopularniejsze oprogramowanie do tworzenia stron internetowych. Nic dziwnego, jest stale rozwijane i ulepszane, by działać jeszcze skuteczniej oraz wydajniej, co potwierdza aktualizacja, która miała miejsce 24 maja. Najnowszej wersji 6.0 nadano nazwę „Arturo”, inspirując się Arturo O’Farrilla – muzykiem jazzowym, zdobywcą Grammy, znanym ze swojego wpływu na współczesny latynoski jazz. Nawiązanie do muzyki nie jest zaskoczeniem, bowiem każda wersja WordPressa odnosiła się do jazzu i jego twórców. Czym wyróżnia się ta wersja? Jakie nowości wprowadziła? Odpowiadamy!

Spis treści:

 1. WordPress – najpopularniejsze oprogramowanie do tworzenia stron internetowych
 2. WordPress 6.0 – co nowego wprowadza aktualizacja?
  2.1. Przenoszenie motywów wraz z ustawieniami z jednej strony na drugą
  2.2. Wraz z WordPress aktualizacja pojawia się przełącznik stylów
  2.3. Aktualizacja WordPress wprowadza gotowe wzorce
  2.4. Nowe bloki w WordPress 6.0
  2.5. Edytor kodu strony
 3. Jak stworzyć własną stronę internetową po aktualizacji WordPress?
 4. WordPress 6.0 – jak przeprowadzić aktualizację do nowej wersji?

WordPress – najpopularniejsze oprogramowanie do tworzenia stron internetowych

Wiele osób, które na co dzień nie mają styczności z tworzeniem czy zarządzaniem stronami internetowymi, nie wie, co to jest WordPress, stąd też na wstępie kilka słów o tym rozwiązaniu. Otóż WordPress jest to zdecydowanie najpopularniejsze darmowe oprogramowanie do tworzenia stron internetowych. Obecnie z WordPressa korzysta 43% witryn, od blogów hobbystycznych po największe serwisy informacyjne online. WordPress to oprogramowanie typu open source, co oznacza, że każdy ma dostęp do jego kodu źródłowego i może dostosowywać go oraz pomagać w jego kształtowaniu.

wordpress aktualizacja

Co sprawia, że WordPress jest tak popularny? Ma na to wpływ wiele czynników, a najważniejsze z nich to:

 • Niezwykle prosta i intuicyjna obsługa – stronami internetowych WordPress z powodzeniem zarządzają osoby, które nie mają wiedzy technicznej. Platforma posiada bowiem przejrzysty pulpit administracyjny, nazwany kokpitem. Znajdziesz w nim wszystko, czego potrzebujesz do zarządzania stroną internetową.
 • Nieustanny rozwój – WordPress jest stale aktualizowany i ulepszany, czego najlepszym dowodem jest najnowsza aktualizacja WordPress 6.0.
 • Szerokie zastosowanie – to oprogramowanie doskonale sprawdzi się do tworzenia najładniejszych stron internetowych wizytówkowych, stron firmowych, blogów czy sklepów WooCommerce.
 • Możliwość dopasowania do swoich potrzeb – WordPress oferuje szereg wtyczek i motywów, dzięki którym możesz dowolnie personalizować swoją stronę internetową oraz zmieniać ją w każdym momencie.
 • Łatwość rozwiązywania problemów – to oprogramowanie posiada ogromną społeczność, która jest zaangażowana w jego tworzenie i rozwijanie. Dzięki temu, gdy napotkasz na problem, łatwo będzie Ci znaleźć wsparcie.
 • Otwartość na SEO – pozycjonowanie stron internetowych to klucz do sukcesu Twojej witryny, a korzystając z WordPressa możesz szybciej go osiągnąć. Dlaczego? WordPress jest to wszak system CMS, który umożliwia tworzenie stron zoptymalizowanych pod kątem wyszukiwarek.
WordPress 6.0

Platforma WordPress pozwala tworzyć strony RWD (dostosowane do urządzeń mobilnych) - sido.com.pl

WordPress 6.0 – co nowego wprowadza aktualizacja?

Najnowsza aktualizacja WordPress miała miejsce 24 maja i przyniosła wiele znaczących zmian, szereg nowych funkcji oraz liczne ulepszenia, które z pewnością docenią wszystkie osoby tworzące i zarządzające stronami WordPress. WordPress 6.0 wprowadza ponad 400 zmian, wśród których znajduje się ponad 90 nowych funkcji!

Poznaj najważniejsze ulepszenia wprowadzone wraz z najnowszą aktualizacją WordPress:

Przenoszenie motywów wraz z ustawieniami z jednej strony na drugą

Dzięki najnowszej aktualizacji WordPress przenoszenie motywów ze wszystkimi wprowadzonymi modyfikacjami, szablonami oraz zapisanymi stylami, a następnie implementacja ich na zupełnie innej stronie będzie o niebo łatwiejsza! Główny edytor został bowiem wyposażony w opcję eksportu do osobnego pliku, który następnie zainstalujesz w innej lokalizacji. Ta funkcja umożliwia szybkie i proste tworzenie stron internetowych z innymi treściami, ale jednakowym motywem.

WordPress 6.0

Wraz z WordPress aktualizacja pojawia się przełącznik stylów

Rozwiązanie to umożliwia przełączanie stylów na stronie internetowej, dzięki czemu możesz przeglądać witrynę w wersji z różnymi fontami, kolorami czy layoutem bez potrzeby nanoszenia zmian w motywach. Obecnie nie musisz tworzyć nowego motywu. Wystarczy, że stworzysz nowy styl dla istniejącego już motywu i po prostu przetestujesz go na swojej stronie.

WordPress 6.0

Aktualizacja WordPress wprowadza gotowe wzorce

Wraz z pojawieniem się nowej aktualizacji WordPress, ulepszeniu uległa również funkcja Wzorce. Obecnie zawiera one gotowe szablony treści, dzięki którym możesz w prosty i niezwykle intuicyjny sposób tworzyć stronę internetową. Choć rozwiązanie to było dostępne wcześniej, od wersji WordPress 6.0 zostało wzbogacone o znacznie lepiej działającą wyszukiwarkę, a także o opcję dodawania własnych szablonów.

WordPress_6.0

W jaki sposób możesz dodać własny szablon do Wzorców w edytorze Gutenberg? Będzie to od Ciebie wymagało trochę pracy, ale nie jest to wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku:

1. Pogrupuj wybrane bloki w edytorze w taki sposób, by tworzyły odpowiedni dla Ciebie wzorzec do zapisu.
2. Włącz edycję HTML dla grupy bloków, a następnie skopiuj kod.
3. Przejdź na FTP i otwórz folder z używanym motywem. Utwórz w nim następujący folder: /patterns.
4. W folderze /patterns utwórz plik, a następnie wklej do niego następującą zawartość:

<?php
 /**
   * Title: Wzorzec1
   * Slug: motyw/motyw1
    * Categories: featured, text
 */
?>
<!-- wp:heading -->
 Kod HTML z pogrupowanych bloków
<!-- /wp:heading -->

5. Zapisz plik jako .php – to bardzo istotne.
6. Na koniec w wyszukiwarce Wzorców pojawi się Twój szablon, którego nazwa powinna być taka sama, jak ta podana w pliku (w tym przypadku: Wzorzec1).

Nowe bloki w WordPress 6.0

Gutenberg, czyli edytor treści w WordPress został wzbogacony o nowe bloki, dzięki którym zarządzanie wyglądem podstron oraz wpisów na blogu jest jeszcze łatwiejsze. Spośród nich warto wyróżnić trzy najważniejsze bloki, czyli:

 • Autor – pozwala na wyświetlenie informacji o autorze wpisu (jego zdjęcia oraz krótkiego opisu).
 • Czytaj więcej – umożliwia ukrycie części treści, która pojawi się czytelnikowi wówczas, gdy ten kliknie przycisk „Czytaj więcej”.
 • Komentarze – choć blok ten istniał już wcześniej, najnowsza aktualizacja wprowadziła w nim małą zmianę. Otóż sekcja ta wyświetlała się dotąd na dole motywu, zaś obecnie istnieje możliwość dodania jej w dowolnym miejscu.
WordPress 6.0

Edytor kodu strony

Bardzo istotnym ulepszeniem jest również nowy edytor kodu strony, pozwalający jeszcze skuteczniej kontrolować zawartość witryny oraz edytować jej najważniejsze elementy. Edytor treści obecnie wyposażony jest w edytor kodu, który uruchamia się w Ustawieniach lub przy pomocy skrótu klawiszowego Ctrl+Shift+Alt+M. Dzięki temu wszystko dostępne jest z poziomu jednego narzędzia.

Jak stworzyć własną stronę internetową po aktualizacji WordPress?

By stworzyć stronę internetową na platformie WordPress, musisz posiadać własny hosting. Najprościej rzecz ujmując, hosting jest to usługa, która pozwala na opublikowanie strony internetowej. Polega na podzieleniu, a następnie udostępnianiu zasobów pojedynczego serwera większej liczbie osób. Co więcej, hosting umożliwia uruchomienie witryny pod adresem własnej domeny. Jeżeli nie wiesz, jaki hosting wybrać, to Agencja WordPress pomoże Ci w wyborze!

W jaki sposób zatem zainstalować stronę internetową, gdy masz już hosting WordPress? Są na to dwa sposoby:

 1. Wejdź na stronę: https://pl.wordpress.org/download. Znajdziesz tu oficjalną paczkę instalacyjną WordPress. Pobierz ją, a następnie umieść pliki instalacyjne na własnym hostingu. Teraz możesz go zainstalować, postępując zgodnie z instrukcjami, pojawiającymi się na ekranie.
 2. Drugi sposób wymaga użycia autoinstalatorów, które dostarcza operator hostingu. On również przestawi Ci pełną instrukcję instalacji krok po kroku.

WordPress 6.0 – jak przeprowadzić aktualizację do nowej wersji?

By przeprowadzić aktualizację WordPress do najnowszej wersji, przejdź do panelu administracyjnego, gdzie znajdziesz komunikat o dostępnej aktualizacji. Wszelkie dostępne aktualizacje sprawdzisz z poziomu zakładki WordPress Kokpit, wchodząc w opcję Aktualizacje. Pamiętaj, że nie musisz pobierać żadnych plików. Wystarczy, że klikniesz odpowiedni przycisk, a aktualizacja zostanie przeprowadzona automatycznie. Na koniec otrzymasz informację, że korzystasz z najnowszej wersji WordPress (w tym przypadku WordPress 6.0).

aktualizacja wordpress

Zadbaj o to, by na bieżąco aktualizować WordPress do najnowszej wersji, ponieważ jest ona zawsze najbezpieczniejsza oraz najwydajniejsza. Nie czekaj więc z aktualizacją. Gdy zauważysz, że dostępna jest nowa wersja WordPressa, jak najszybciej ją zainstaluj.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

  Co możemy dla Ciebie zrobić?