Jak przyspieszyć stronę WordPress? - Agencja Interaktywna WiWi

Jak przyspieszyć stronę WordPress?

Emilia
17 września 2020
Udostępnij

Jednym z powodów opuszczania stron internetowych przez użytkowników jest ich zbyt wolne ładowanie. Remedium na ten problem jest optymalizacja, która przyspieszy działanie witryny. Jeśli zastanawiasz się na czym polega przyspieszenie strony WordPress, w naszym artykule znajdziesz kompleksową wiedzę na temat przebiegu całego procesu, a także jego zalet. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

Co to jest WordPress?

Zanim przejdziemy do omówienia procesu optymalizacji strony WordPress, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym tak naprawdę jest sam WordPress. Otóż jest to jeden z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią na stronie. Ten CMS (Content Management System) umożliwia tworzenie zarówno stron internetowych, jak i blogów. Obecnie 38% wszystkich witryn jest postawionych właśnie na WordPressie, a około 600 milionów wyników wyszukiwania Google to strony internetowe oraz blogi, które powstały w oparciu o ten system. Można więc śmiało stwierdzić, że jest to przodujące rozwiązanie wśród CMS-ów.

Dlaczego WordPress jest tak chętnie wybierany? Ogromne znaczenie ma tu na pewno jego przystępny interfejs, a także ogromna ilość wtyczek, dzięki którym można bez problemu dopasować stronę do swoich potrzeb. W efekcie ten CMS jest naprawdę intuicyjnym rozwiązaniem dla każdego, nawet początkującego użytkownika. Dodawanie nowych treści czy dokonywanie zmian na stronie nie przysparza bowiem trudności osobom, które nie mają żaden wiedzy programistycznej.

Na czym polega optymalizacja strony WordPress?

Jeśli zauważysz, że Twoja strona na WordPressie zaczyna działać zbyt wolno, warto od razu się tym zająć. Czas ładowania znacząco wpływa bowiem na to, czy użytkownicy będą chętnie odwiedzali Twoją witrynę. Profesjonalna optymalizacja strony wykonywana przez agencję obejmuje przede wszystkim niezbędny audyt, który pozwoli odpowiedzieć na pytanie z czego wynika wolne ładowanie witryny. Następnym krokiem jest wdrożenie zaproponowanych rozwiązań programistycznych, które skutecznie rozwiążą ten problem.

W efekcie strona będzie znacznie szybsza, a przy tym również dostosowana do wymagań Google. Zyskujesz więc lepsze SEO, gdyż prędkość ładowania strony jest jednym z czynników rankingowych. Oprócz tego otrzymujesz przyjazny UX, jak również płynne ładowanie witryny na urządzeniach tradycyjnych, jak również mobilnych. Korzyści są naprawdę wymierne, bowiem dobrze zoptymalizowana strona WordPress to mniejszy współczynnik odrzuceń oraz wyższy wskaźnik konwersji.

Fakty na temat szybkości ładowania strony WordPress
Fakty na temat szybkości ładowania strony WordPress

Przejdźmy zatem do poszczególnych kwestii, które są poprawiane podczas optymalizacji strony WordPress:

Wtyczki WordPress

Wtyczki w WordPressie to niezwykle praktyczne rozwiązania, które mogą poprawić wygląd, jak i funkcjonalność strony, jednak łatwo z nimi przedobrzyć. Ich zbyt duża ilość lub nieodpowiednie dopasowanie może doprowadzić do tego, że strona nie będzie działała poprawnie. Niekiedy część wtyczek warto usunąć lub zamienić je na inne. Dzięki temu witryna będzie ładowała się znacznie szybciej.

Cachowanie strony WordPress

Każda strona internetowa ma swoją pamięć podręczną, czyli cache i wpływa ona w znaczącym stopniu na szybkość jej ładowania. Dzięki odpowiedniej analizie strony WordPress można ustalić, co wymaga poprawy i jaką wtyczkę należy włączyć, aby skutecznie cachować różne elementy witryny. Dzięki temu przy kolejnej wizycie użytkownika na Twojej stronie www, będzie się ona ładowała znacznie krócej.  

Rozmiar treści na stronie

Czas ładowania strony zależy także od ciężaru treści, które zostały wdrożone na witrynę. Dotyczy to zarówno tekstów, jak również zdjęć czy filmików. Warto pamiętać, że mogą one znacząco spowalniać działanie strony. Jednak dzięki ich odpowiedniej optymalizacji i zmniejszeniu rozmiarów poszczególnych elementów zyskasz szybciej ładującą się witrynę.

Minifikacja JS oraz CSS

Minifikacja skryptów JS oraz arkuszy CSS pozwoli na usunięcie z nich wszelkich niepotrzebnych znaków, spacji czy komentarzy. Obciążają one bowiem stronę, a także na zmniejszenie objętości poszczególnych plików. Dzięki temu strona będzie ładowała się znacznie szybciej. Ilość arkuszy stylów, jak również skryptów wczytywanych podczas otwierania witryny może bowiem trwać zbyt długo.

Optymalizacja baz danych na stronie WordPress

By strona internetowa WordPress mogła działać prawidłowo, niezbędna jest baza danych. W miarę powiększania się witryny pojawia się tam coraz więcej danych, które są tam przechowywane. Efekt jest taki, że serwer potrzebuje coraz więcej czasu, by załadować stronę. Witryna będzie wymagała więc porządków, które sprawią, że będzie się szybciej uruchamiała.   

Szybkość działania strony możesz łatwo sprawdzić w PageSpeed Insights: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=pl.

Dlaczego warto wykonać optymalizację strony WordPress?

  1. Przyjazny UX – przede wszystkim dobrze zoptymalizowana strona WordPress będzie przyjemniejsza w odbiorze oraz zgodna z zasadami UX (User Experience), czyli maksymalnie użyteczna i przyjazna jej użytkownikom. Każdy użytkownik Internetu może z pewnością potwierdzić, że znacznie lepiej korzysta się z witryn, które ładują się szybko, a przechodzenie pomiędzy kolejnymi podstronami nie stanowi żadnego problemu. Przyspieszenie strony sprawi, że będzie się ona błyskawicznie ładowała zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych. 
  2. Wysokie pozycje w Google – jak wcześniej wspominaliśmy, szybkość ładowania strony jest jednym z czynników rankingowych Google. Z tego powodu optymalizując swoją witrynę WordPress zyskasz wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Lekkie strony są bowiem lepiej oceniane przez Google i dotyczy to zarówno urządzeń stacjonarnych, jak również mobilnych. Przyspieszenie strony internetowej to lepsze SEO – ma ono ogromny wpływ na pozycjonowanie Twojej strony.
  3. Zyski dla firmy – to potwierdzone, że szybko działający sklep internetowy ma wyższy współczynnik konwersji. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Google, strona, która ładuje się dłużej niż 5 sekund, traci około 40% konwersji w porównaniu do tej ładującej się 1 sekundę. Przyspieszona strona gwarantuje mniejszy współczynnik odrzuceń, a także pozwoli na zwiększenie konwersji. Klienci Twojego sklepu online będą chętniej dokonywali zakupów właśnie u Ciebie.
Urządzenia mobilne a szybkość ładowania strony
Urządzenia mobilne a szybkość ładowania strony

Przyspieszanie strony WordPress w praktyce – co obejmuje?

Proces przyspieszania strony WordPress składa się z trzech etapów. Pierwszy z nich to kompleksowy audyt strony, który pozwoli uwzględnić, co wymaga naprawy, a co ulepszenia. Dzięki temu można z łatwością określić, jakie działania należy podjąć. Kolejny etap to optymalizacja strony WordPress, czyli główny etap prac. Wykonywana jest w oparciu o wcześniej przeprowadzany audyt. Podczas tego procesu zostają sprawdzone wtyczki, przeprowadzane jest również cachowanie, zmniejszenie rozmiaru treści na stronie, minifikacja JS oraz CSS, a także optymalizacja bazy danych. Jeśli przyspieszenie strony wykonywane jest przez profesjonalną agencję, na koniec powinieneś otrzymać raport z przeprowadzonych prac optymalizacyjnych, jak również odpowiednie wsparcie i porady dotyczące prostej optymalizacji, działań, jakich należy unikać oraz narzędzi, które pozwolą Ci utrzymać prędkość ładowania strony na dobrym poziomie przez jak najdłuższy czas.

Optymalizacja strony WordPress – najważniejsze informacje

  • Optymalizacja strony WordPress powinna obejmować również uprzednie wykonanie pełnej kopii zapasowej witryny, czyli backup. Zabezpieczone zostaną wszelkie treści, wpisy na blogu, zdjęcia, filmy itp. Dzięki temu, jeśli podczas przyspieszania strony jakikolwiek plik zostanie utracony, będzie go można bardzo łatwo i szybko odzyskać.
  • Wiele osób zastanawia się, jak bardzo można przyspieszyć stronę internetową. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zależy to od wielu czynników, m.in. od rodzaju witryny, a także od tego, jak bardzo jest złożona oraz od ilości plików, które są przechowywane na serwerze. Niekiedy może się okazać, że optymalizacja istniejącej strony jest nieskuteczna. Wtedy najlepszym wyjściem jest stworzenie nowej strony lub jej całkowite przebudowanie.
  • Istotną kwestią jest także dostawca hostingu. Ma to bowiem duży wpływ na szybkość ładowania strony. Często już na etapie audytu można stwierdzić, że to serwer jest zbyt wolny. Po jego zmianie może okazać się, że strona automatycznie przyspieszy.
  • Jeśli posiadasz stronę na innym CMS-ie niż WordPress i zastanawiasz się, czy w takim przypadku również można wykonać przyspieszenie strony, to tak, można to zrobić. Da się także zoptymalizować stronę na autorskim rozwiązaniu.
  • Na koniec jeden z najistotniejszych aspektów, czyli cennik przyspieszenia strony WordPress. Otóż cena zawsze jest ustalana indywidualnie, ponieważ jest zbyt wiele zmiennych, które na nią wpływają. Zależy ona m.in. od liczby adresów URL poddawanych optymalizacji, a także od stopnia zaawansowania prac programistycznych. Jednym z najczęściej stosowanych sposób rozliczenia jest metoda success fee. Oznacza to, że opłata naliczana jest za każdy punkt podniesiony w PageSpeed Insights (oddzielnie dla urządzeń stacjonarnych i mobilnych). Oprócz tego doliczana jest także praca programisty, która zajmuje około 1-4 godziny.

Przyspieszenie strony WordPress – podsumowanie

Jak widać, szybkość ładowania strony ma wpływ na wiele czynników, m.in. na pozycję witryny w Google, a także na jej odbiór przez użytkowników, czyli UX czy też zyski dla firmy. Jeśli więc dostrzeżesz, że Twoja strona www zaczyna działać coraz wolniej, koniecznie zadbaj o jej optymalizację. Użytkownicy Internetu mają bowiem dość wysokie oczekiwania co do prędkości ładowania strony. Niemal 50% z nich deklaruje, że opuści witrynę, gdy ta będzie ładowała się dłużej niż 2 sekundy. To duże wyzwanie, ale zdecydowanie do przeskoczenia! Jeśli tylko przyspieszysz swoją stronę WordPress.