Jak korzystać z Google Maps API za darmo? Poradnik dla firm - Agencja Interaktywna WiWi

Jak korzystać z Google Maps API za darmo? Poradnik dla firm

Karol
07 czerwca 2022
Udostępnij

Kilka lat temu Google wprowadziło opłaty za korzystanie z Google Maps dla firm. Miało to związek z premierą udoskonalonej wersji tego narzędzia. Czy oznacza to, że obecnie przedsiębiorcy nie mogą użytkować Google Maps za darmo? Otóż nie! Dowiedz się, na jakiej zasadzie naliczane są opłaty i co zrobić, by nie płacić za tę usługę oraz jak zdobyć klucz Google Maps API. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

 1. Co takiego zmieniło się w Google Maps?
 2. Zmiany w Google Maps – ważne dla firm
 3. Google Maps API – darmowe usługi o wartości 200$
 4. Jak korzystać z Google Maps? Poradnik krok po kroku
 5. Darmowe korzystanie z Google Maps
 6. Google Maps API - podsumowanie

Co takiego zmieniło się w Google Maps?

Można wyróżnić trzy główne zmiany, jakie nastąpiły w Google Maps:

 1. Pierwsza nowość to wprowadzenie funkcjonalności, umożliwiającej tworzenie gier w czasie rzeczywistym na bazie wirtualnych map.
 2. Druga dotyczy zaś Nawigacji Google Maps, która jest przydatna m.in. dla firm zajmujących się przewozem ludzi i towarów. Jedną z funkcjonalności, jaką oferuje, jest możliwość sprawdzania lokalizacji samochodów służbowych w czasie rzeczywistym. Warto dodać, że Nawigacja Google Maps może zostać wgrana bezpośrednio w firmowe aplikacje.
 3. Trzecia nowość dotyczy sposobu funkcjonowania Google Maps. Otóż usługi tego narzędzia zostały uproszczone i działają obecnie w obrębie trzech podstawowych produktów, czyli map, tras oraz miejsc. Dzięki temu korzystanie z Google Maps jest znacznie bardziej intuicyjne i wygodne, na czym korzystają nie tylko użytkownicy, ale również firmy.  

Zmiany w Google Maps – ważne dla firm

Obecnie istnieje jeden wspólny plan dla wszystkich użytkowników Google Maps API. Jego koszty uzależnione są od zakresu wykorzystanych funkcjonalności. Nawet jeśli działania Twojej firmy mieszczą się w darmowym zakresie korzystania z narzędzia, założenie konta oraz podłączenie do niego karty kredytowej i tak jest konieczne. Bez względu na to, czy prowadzisz prostą stronę wizytówkę czy obszerną stronę biznesową.

Google Maps API – darmowe usługi o wartości 200$

Jako właściciel konta firmowego Google Maps API otrzymujesz co miesiąc 200$ na korzystanie z usług tego narzędzia. Jeśli ta kwota zostanie przez Ciebie przekroczona, wówczas musisz zapłacić za dalsze korzystanie z usług. Cena zostaje naliczana po przekroczeniu tysiąca zapytań. Jest to więc system „pay as you go”, w którym płacisz wyłącznie za rzeczywiste wykorzystanie usługi.

Pamiętaj, że możesz ustawić limit budżetu, by nie przekroczyć 200$ i mieć pewność, że nie zapłacisz za korzystanie z Google Maps. Musisz jednak wiedzieć, że w momencie, kiedy limit zostanie osiągnięty, usługa przestanie działać, a mapa na Twojej stronie przestanie się wyświetlać, aż do rozpoczęcia nowego okresu rozliczeniowego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda szczegółowy cennik usługi Google Maps API, znajdziesz go TUTAJ.

Warto dodać, że obecnie, w ramach bezpłatnej wersji próbnej, która trwa rok, Google Maps API oferuje dodatkowe środki w wysokości 100$ (łącznie 300$). Środki te otrzymasz w ciągu 24 godzin po ukończeniu rejestracji.

Jak korzystać z Google Maps? Poradnik krok po kroku

By móc korzystać z map oraz systemów Google, niezbędne jest posiadanie klucza API Google, a także konta w Google Cloud Platform. Jak wspominaliśmy, niezbędne będzie także utworzenie konta bilingowego i podpięcie karty kredytowej. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

 1. Wejdź na stronę: https://cloud.google.com/maps-platform/user-guide/.
 2. Wybierz opcję „create a new account”.
Google Maps API

3. Wybierz interesujący Cię produkt. Chcesz, by na Twojej stronie wyświetlały się mapy wskazujące lokalizację Twojej firmy? Wybierz opcję „Mapy”, a następnie kliknij „Dalej”.

Google Maps API

4. Kliknij opcję „Utwórz nowe konto rozliczeniowe”.

Google Maps API

5. Nazwij swoje konto i kliknij przycisk „Dalej”.

Google Maps API

6. Wybierz kraj, w którym znajduje się Twój adres rozliczeniowy.

klucz api google

7. Podaj informacje na temat firmy oraz jej właściciela.

klucz api google

8. Podaj informacje na temat głównej osoby kontaktowej, a także danych karty.

klucz api google

9. Gdy pojawi się okienko „Włączanie platformy Map Google”, kliknij przycisk „Dalej”.

google klucz api

10. Teraz wyświetli Ci się Twój klucz API do Google Maps. Musisz dodać go do skryptu na swojej stronie internetowej.

google klucz api

Darmowe korzystanie z Google Maps

By korzystać za darmo z usługi Google Maps, musisz ustawić budżet tak, by nie przekroczył on 300$. Limit darmowych funkcjonalności Google Maps wynosi bowiem 300$ miesięcznie przy założeniu konta na rok, a następnie – 200$ miesięcznie.

Jak w kilku krokach ustawić odpowiedni budżet? Podpowiadamy!

 1. W menu Google Cloud Platform po lewej stronie znajdziesz opcję „Płatności”. Kliknij w nią.
google klucz api

2. Następnie wybierz opcję „Budżety i alerty”.

api google maps wordpress

3. Teraz kliknij w opcję „Utwórz budżet”.

api google maps wordpress

4. W tym miejscu ustaw budżet. Nadaj mu nazwę i określ maksymalną kwotę budżetu. Jeśli chcesz użytkować Google Maps za darmo, w pierwszym roku korzystania z usługi wybierz kwotę 300$, a w kolejnym – 200$.

api google maps wordpress

Ustalając konkretny budżet, masz pełną kontrolę nad tym, ile środków zostanie wykorzystanych na korzystanie z usługi Google Maps. Pamiętaj, ustawiając darmowy budżet, po jego wykorzystaniu w danym miesiącu, usługi Google Maps przestaną działać, co oznacza m.in. to, że mapy na Twojej stronie nie będą się wyświetlać aż do rozpoczęcia kolejnego okresu rozliczeniowego, co znacząco wpłynie na wygląd strony internetowej.

Google Maps API - podsumowanie

Podsumowując, korzystanie z Google Maps może nadal pozostać darmowe. Musisz jednak założyć odpowiednie konto w Google Cloud Platform, utworzyć konto bilingowe i podpiąć kartę kredytową. Pomóc może Ci w tym doświadczona agencja WordPress. Co więcej, konieczne jest także wygenerowanie klucza API Google Maps i wstawienie go do skryptu swojej strony internetowej.

Ważną informacją jest również to, że limit darmowych funkcjonalności Google Maps wynosi 300$ miesięcznie przy założeniu konta na rok, a po roku – 200$ miesięcznie. Jeśli kwota ta zostanie wykorzystana, musisz zapłacić za usługę lub ustawić limit budżetu tak, by nie płacić za usługę Google Maps.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.


  Co możemy dla Ciebie zrobić?