Strona główna - Blog - Jak korzystać z Google Maps API za darmo? Poradnik dla firm
Kilka lat temu Google wprowadziło opłaty za korzystanie z Google Maps dla firm. Miało to związek z premierą udoskonalonej wersji tego narzędzia. Czy oznacza to, że obecnie przedsiębiorcy nie mogą użytkować Google Maps za darmo? Otóż nie! Dowiedz się, na jakiej zasadzie naliczane są opłaty i co zrobić, by nie płacić za tę usługę oraz jak zdobyć klucz Google Maps API. Zapraszamy do lektury!
Można wyróżnić trzy główne zmiany, jakie nastąpiły w Google Maps:
Obecnie istnieje jeden wspólny plan dla wszystkich użytkowników Google Maps API. Jego koszty uzależnione są od zakresu wykorzystanych funkcjonalności. Nawet jeśli działania Twojej firmy mieszczą się w darmowym zakresie korzystania z narzędzia, założenie konta oraz podłączenie do niego karty kredytowej i tak jest konieczne. Bez względu na to, czy prowadzisz prostą stronę wizytówkę czy obszerną stronę biznesową.
Jako właściciel konta firmowego Google Maps API otrzymujesz co miesiąc 200$ na korzystanie z usług tego narzędzia. Jeśli ta kwota zostanie przez Ciebie przekroczona, wówczas musisz zapłacić za dalsze korzystanie z usług. Cena zostaje naliczana po przekroczeniu tysiąca zapytań. Jest to więc system „pay as you go”, w którym płacisz wyłącznie za rzeczywiste wykorzystanie usługi.
Pamiętaj, że możesz ustawić limit budżetu, by nie przekroczyć 200$ i mieć pewność, że nie zapłacisz za korzystanie z Google Maps. Musisz jednak wiedzieć, że w momencie, kiedy limit zostanie osiągnięty, usługa przestanie działać, a mapa na Twojej stronie przestanie się wyświetlać, aż do rozpoczęcia nowego okresu rozliczeniowego.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda szczegółowy cennik usługi Google Maps API, znajdziesz go TUTAJ.
Warto dodać, że obecnie, w ramach bezpłatnej wersji próbnej, która trwa rok, Google Maps API oferuje dodatkowe środki w wysokości 100$ (łącznie 300$). Środki te otrzymasz w ciągu 24 godzin po ukończeniu rejestracji.
By móc korzystać z map oraz systemów Google, niezbędne jest posiadanie klucza API Google, a także konta w Google Cloud Platform. Jak wspominaliśmy, niezbędne będzie także utworzenie konta bilingowego i podpięcie karty kredytowej. Jak to zrobić? Podpowiadamy!
3. Wybierz interesujący Cię produkt. Chcesz, by na Twojej stronie wyświetlały się mapy wskazujące lokalizację Twojej firmy? Wybierz opcję „Mapy”, a następnie kliknij „Dalej”.
4. Kliknij opcję „Utwórz nowe konto rozliczeniowe”.
5. Nazwij swoje konto i kliknij przycisk „Dalej”.
6. Wybierz kraj, w którym znajduje się Twój adres rozliczeniowy.
7. Podaj informacje na temat firmy oraz jej właściciela.
8. Podaj informacje na temat głównej osoby kontaktowej, a także danych karty.
9. Gdy pojawi się okienko „Włączanie platformy Map Google”, kliknij przycisk „Dalej”.
10. Teraz wyświetli Ci się Twój klucz API do Google Maps. Musisz dodać go do skryptu na swojej stronie internetowej.
By korzystać za darmo z usługi Google Maps, musisz ustawić budżet tak, by nie przekroczył on 300$. Limit darmowych funkcjonalności Google Maps wynosi bowiem 300$ miesięcznie przy założeniu konta na rok, a następnie – 200$ miesięcznie.
Jak w kilku krokach ustawić odpowiedni budżet? Podpowiadamy!
2. Następnie wybierz opcję „Budżety i alerty”.
3. Teraz kliknij w opcję „Utwórz budżet”.
4. W tym miejscu ustaw budżet. Nadaj mu nazwę i określ maksymalną kwotę budżetu. Jeśli chcesz użytkować Google Maps za darmo, w pierwszym roku korzystania z usługi wybierz kwotę 300$, a w kolejnym – 200$.
Ustalając konkretny budżet, masz pełną kontrolę nad tym, ile środków zostanie wykorzystanych na korzystanie z usługi Google Maps. Pamiętaj, ustawiając darmowy budżet, po jego wykorzystaniu w danym miesiącu, usługi Google Maps przestaną działać, co oznacza m.in. to, że mapy na Twojej stronie nie będą się wyświetlać aż do rozpoczęcia kolejnego okresu rozliczeniowego, co znacząco wpłynie na wygląd strony internetowej.
Podsumowując, korzystanie z Google Maps może nadal pozostać darmowe. Musisz jednak założyć odpowiednie konto w Google Cloud Platform, utworzyć konto bilingowe i podpiąć kartę kredytową. Pomóc może Ci w tym doświadczona agencja WordPress. Co więcej, konieczne jest także wygenerowanie klucza API Google Maps i wstawienie go do skryptu swojej strony internetowej.
Ważną informacją jest również to, że limit darmowych funkcjonalności Google Maps wynosi 300$ miesięcznie przy założeniu konta na rok, a po roku – 200$ miesięcznie. Jeśli kwota ta zostanie wykorzystana, musisz zapłacić za usługę lub ustawić limit budżetu tak, by nie płacić za usługę Google Maps.
Jak przydatny był ten post?
Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.
Tel 535 901 662
ul. Księcia Witolda 38-40 lok. 41, 50-202 Wrocław
Tel 531 932 707
Generała Wł. Andersa 26
15-124 Białystok