10 trików na wyszukiwanie w Google - Agencja Interaktywna WiWi

Jak ułatwić sobie wyszukiwanie w Google? 10 najlepszych trików

Emilka
05 listopada 2020
Udostępnij

Często wykorzystujesz możliwości wyszukiwarki Google w pracy, na uczelni, czy też w czasie wolnym? Jeżeli tak, to skorzystaj z 10 interesujących trików, dzięki którym wyszukiwanie w Google będzie dużo prostsze, precyzyjniejsze i przyjemniejsze.

Spis treści

1. Znajdź podobne portale

Chciałbyś znaleźć inne strony, podobne do tej jednej, którą znasz? Przykładowo masz ochotę zamówić sobie coś do jedzenia na kolację, ale żadna z restauracji obecnych na pyszne.pl nie zainteresowała Cię szczególnie? Po prostu wpisz w wyszukiwarkę related:pyszne.pl, a na pewno wyskoczą Ci inne strony, podobne do tej której poszukujesz!

2. Wszystko z danej strony internetowej

Ciekawą opcją jest możliwość wyszukania wszystkich podstron z jednej witryny. Wpisując w wyszukiwarkę Google „site:adres strony” możesz szybko znaleźć interesującą Cię podstronę danej domeny. Przykładowo wpisując site:pozycjonusz.pl, możesz od razu przejrzeć wszystkie podstrony – od newslettera z promocjami, po dane kontaktowe. Jest to interesująca opcja, ponieważ w ten sposób możemy pomóc sobie w ocenieniu poziomu zaindeksowania dodanych podstron oraz widoku wyświetlania meta danych w Google.

3. Wykluczanie konkretnych domen

Niekiedy bywa tak, że wpisywane słowa kluczowe zatwardziale kierują nas na te strony internetowe, którymi nie jesteśmy kompletnie zainteresowani. Google bardzo często pomaga użytkownikom swojej wyszukiwarki, dlatego daje nam przydatną opcję wykluczenia konkretnych domen. Przykładowo chcesz kupić odrdzewiacz do auta, ale na pewno nie chcesz kupić go na allegro.pl. W związku z tym po prostu wpisz w wyszukiwarkę „odrdzewiacz do auta -allegro.pl” i gotowe! Z pewnością wiele osób będzie korzystało z tego triku.

4. Wyszukaj jednocześnie dwie frazy

Wpisz w wyszukiwarkę Google pomiędzy swoimi pożądanymi frazami „or”, a Google wyszuka je obie jednocześnie. Ten trik niewątpliwie może się przydać osobom, które nie są pewne czy ich frazy są poprawne. Ta ciekawostka również może się przydać, jeżeli chcemy po prostu zaoszczędzić czas i od razu wyszukać dwie interesujące nas kwestie.

5. Wyłącznie słowa w tytule, tekście lub URL

Jeżeli szukasz strony, z konkretnym słowem w tekście, adresie url, czy też w tytule zastosuj kolejną ciekawą opcję przygotowaną przez Google. Komendy które pozwalają na uściślenie wyników wyszukiwania to: allintitle, allintext, inurl. Jest toniezwykle przydatna opcja, która pomoże nam zaoszczędzić czas. Przykładowo jak nazwa wskazuje, po wpisaniu takiej komendy jak np.: allintext:zabawki, Google pokaże tylko te domeny, w których tekście występuje fraza „zabawki”. Natomiast wstawiając komendę inurl:fraza, będziemy szukać podstron witryny, która posiada daną frazę w adresie url strony.

6. Ekspresowy kalkulator

Słyszałeś kiedyś o nowej praktyce Google - zero serach results? Może i słyszałeś, ale nie wiesz w jaki sposób to się objawia? Już spieszymy z pomocą. Jeżeli chcesz szybko poznać wynik jakiegokolwiek działania matematycznego, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę np. 432 x 98,01, a Google od razu wyświetli nam wynik. Google wprowadza takie opcje, gdyż dąży do tego, aby użytkownik mógł posiąść jak najwięcej informacji bez wchodzenia w linki w wyszukiwarce.

7. Poszukiwania definicji słowa kluczowego

Jeżeli poszukujesz szybkiej definicji jakiegoś terminu, bez wgłębiania się w przydługie artykuły, bez wątpienia zastosuj kolejną sztuczkę Google! Wpisz define: masło shea i zobacz jak Google, od razu pokazuje Ci ogólne wyjaśnienia, które najbardziej pasują do naszej definicji. Godna uwagi opcja, popularyzowana przez Google ze względu na trend tzw. direct answer.

8. Wyszukiwanie obrazem

Wyszedłeś, aby pospacerować i zaczerpnąć świeżego powietrza w okolicznym parku. I nagle widzisz jego – najcudowniejszego psa na świecie. Ukradkiem robisz zdjęcie i czym prędzej używasz jednego z bezsprzecznie najprzydatniejszych trików Google – wyszukiwania obrazem. Dzięki temu wiesz, że poszukiwana rasa to przeuroczy samojed. Ten trik jest szeroko wykorzystywany przez internautów, którzy poszukują konkretnej rzeczy. Reasumując, wystarczy wejść w wyszukiwarkę grafiki, wkleić plik z dysku, a następnie cieszyć się z uzyskanej odpowiedzi!

9. Znajdź wyłącznie doc. lub PDF

Pisząc pracę licencjacką czy magisterską, z pewnością nie zawsze da się bazować wyłącznie na książkach i czasopismach. Studenci zazwyczaj również przeszukują internet, który jest pełen prac, artykułów pisanych przez specjalistów z branży czy naukowców. Zazwyczaj chowają się w formie plików .doc i PDF. Samo dodanie frazy .doc czy PDF często za bardzo nie pomaga. Dlatego po frazie kluczowej wpisz filetype:pdf, a Google pokaże Ci wyłącznie pliki PDF. Prosta komenda z pewnością pomoże rzeszom studentów, poszukujących wartościowych materiałów.

10. Precyzyjnie wyszukaj frazę

Jeżeli jesteś sfrustrowany tym, że wyszukiwarka nie wyświetla satysfakcjonujących Cię wyników? Jeżeli tak, to bezsprzecznie powinieneś wpisać po prostu swoją frazę w cudzysłów. Warto wykorzystywać Tą opcję, jeżeli zależy nam na tym, aby dana fraza na pewno znalazła się w propozycjach. Czyli przykładowo wpisując „trampki damskie czerwone” otrzymamy tylko i wyłącznie interesujące nas wyniki.

11. Zwariowana niespodzianka

Google co jakiś czas pokazuje swoim użytkownikom zabawne opcje. Należy do nich komenda do a barrel roll. Kiedy wpiszemy ją do wyszukiwarki Google, nasza strona zacznie wirować! Natomiast my również przygotowaliśmy niespodziankę dla osób znudzonych Google. Mianowicie sprawdź nasz ostatni artykuł o 10 najbardziej znanych wyszukiwarkach na świecie.