10 najbardziej znanych wyszukiwarek - Agencja Interaktywna WiWi

10 najbardziej znanych wyszukiwarek na świecie

Emilia
27 października 2020
Udostępnij

Wiele osób wyszukiwarkę internetową kojarzy wyłącznie z Google. Nic dziwnego, jest to bowiem najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie, z której każdego dnia korzysta około 1,7 miliarda internautów. Czy w takim razie nie istnieje dla niej żadna konkurencja? Otóż jest kilka ciekawych alternatyw dla Google, o których przeczytasz w naszym artykule. Poznaj 10 najbardziej znanych wyszukiwarek na świecie.

Spis treści

Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe

Z pewnością większość użytkowników Internetu może potwierdzić, że nie wyobraża sobie korzystania z sieci bez wyszukiwarki. Potwierdza to fakt, że najchętniej jako witrynę domową ustawiamy właśnie stronę Google. Jest to zdecydowanie najlepsze narzędzie do rozwiązywania naszych problemów. Znajdziemy tu zarówno informacje, jaki jest najlepszy szklarz w naszym mieście, gdzie najtaniej kupimy ozdoby choinkowe, jaki i jakie filmy są aktualnie grane w najbliższym kinie. Dzisiaj to właśnie na wyszukiwarce internetowej polegamy najbardziej, a polecenia rodziny czy znajomych są raczej na drugim miejscu. Nie potrafimy więc wyobrazić sobie codziennego funkcjonowania bez niej. A przecież nie zawsze tak było. Kiedyś internauci musieli radzić sobie bez wyszukiwarki. Natomiast obecnie mamy do wyboru dziesiątki różnych rozwiązań, które pomogą nam znajdować informacje w sieci. My zaś postanowiliśmy wybrać 10 najbardziej znanych wyszukiwarek na świecie, by pokazać, że Google – choć bezkonkurencyjna – nie jest jedyną wyszukiwarką, z której korzystają internauci.

1. Google

Pierwsze miejsce w naszym zestawieniu zajmuje oczywiście Google. Jest to firma, która wiedzie prym w Internecie, a to wszystko za sprawą licznych usług, które oferuje. Oprócz wyszukiwarki, mowa tu przede wszystkim o Androidzie, czyli systemie operacyjnym wykorzystywanym nie tylko na urządzeniach mobilnych. Jest to rozwiązanie, które swoją popularnością prześcignęło nawet Windowsa. Co więcej, Google jest znany także z najchętniej wybieranej przeglądarki, czyli Chrome, jak również z najpopularniejszej poczty elektronicznej, czyli Gmail. Największą zaletą działającą na korzyść Google jest fakt, że wszystkie oferowane przez firmę usługi można mieć zgromadzone w jednym miejscu. Wystarczy założyć swoje konto Google. Nic więc dziwnego, że większość z nas nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez tej wyszukiwarki internetowej.

Rok 1998 był momentem przełomowym dla Google, ponieważ to właśnie wtedy dwóch doktorantów Uniwersytetu Stanforda, Larry Page oraz Sergey Brin opracowali algorytm PageRank. Rozwiązanie stworzone przez twórców Google sprawiło, że bardzo szybko stała się ona najpopularniejszą wyszukiwarką, tym samym zostawiając w tyle wiele znanych i cenionych dotąd przeciwników.

Pomimo upływu lat prace nad wyszukiwarką Google nie ustają. Dzięki temu jest ona zawsze aktualna i gotowa, by rozwiązać nasze problemy. Raz na jakiś czas wprowadzane są zmiany w algorytmie, dzięki czemu wyszukiwarka dostarcza nam wyniki wyszukiwania znakomicie dopasowane do naszych zapytań.

2. YouTube

Pewnie wiele osób nawet się tego nie spodziewało, ale drugą najpopularniejszą wyszukiwarka na świecie jest YouTube. Wynika to z faktu, że duża część internautów poszukuje w sieci informacji właśnie w formie wideo. Jest to aż 1,5 mld użytkowników miesięcznie. Z pewnością duży wpływ ma na to fakt, że YouTube należy do Google, dlatego w wynikach wyszukiwania Google często na pierwszych miejscach pojawiają się filmy z tego serwisu. Dotyczy to zarówno komputerów stacjonarnych, jak i smartfonów czy tabletów, a nawet telewizorów oraz konsoli do gier.

3. Bing

Ostatnie miejsce na podium zyskuje Bing, czyli wyszukiwarka internetowa należąca do firmy Microsoft, która powstała w 2009 roku. Początkowo znana jako Windows Live Search, a następnie MSN Search. Jej popularność wynika przede wszystkim z tego, że jest to domyślna wyszukiwarka w systemie Windows, która włącza się automatycznie po uruchomieniu przeglądarki. Oprócz komputerów stacjonarnych dotyczy to także smartfonów z systemem Windows Phone. Z wyszukiwarki Bing korzysta więc około pół miliarda użytkowników miesięcznie.

Warto także wspomnieć, że Bing stale współpracuje ze swoimi dwoma konkurentami, czyli Google oraz Yahoo!. Rozwijają oni standard sitemap.xml, a także schema.org. Oznacza to, że pozycjonowanie stron dla tych wyszukiwarek jest w dużym stopniu podobne.

4. Yahoo!

Na czwartym miejscu znalazła się powstała w 1994 roku wyszukiwarka Yahoo!, która swego czasu cieszyła się bardzo dużą popularnością wśród internautów. Co ciekawe, pod koniec XX wieku firma ta była najdroższą spółką na świecie. Wszystko zmienił jednak moment powstania Google. Wtedy Yahoo! straciło wielu użytkowników, a tym samym swój duży udział w rynku wyszukiwarek. Od 2017 roku Yahoo! należy do firmy Verizon Media, czyli jednego z największych dostawców usług telekomunikacyjnych na świecie.

W tym miejscu warto także wspomnieć, że w roku, kiedy powstała wyszukiwarka Google jej twórcy – Larry Page i Sergey Brin zaproponowali firmie Yahoo! zakup stworzonego przez nich algorytmu PageRank za kwotę miliona dolarów. Szefowie Yahoo! odrzucili jednak tę propozycję. W 2002 roku ponownie pojawiła się szansa na przejęcie konkurencyjnej firmy. Choć Yahoo! negocjowało zakup Google, oferując 500 milionów dolarów, ta transakcja również nie doszła do skutku. Ciekawe jak potoczyłyby się losy Internetu oraz wyszukiwarek, gdyby wtedy Yahoo! przejęło Google.

5. Baidu

Baidu jest to chińska wyszukiwarka, z której korzysta miesięcznie około pół miliarda użytkowników Internetu. Powstała w 2000 roku i jest najbardziej znaną wyszukiwarką w Państwie Środka, gdzie kontroluje 63% rynku. Ponadto Baidu jest właścicielem kilku innych portali, takich jak chociażby iQiyi, czyli chińskiego odpowiednika Netflixa. Można śmiało powiedzieć, że Baidu mocno wzoruje się na Google. Wokół wyszukiwarki tworzy bowiem podobne rozwiązania i usługi, takie jak chociażby chmura do przechowywania plików, medium strumieniowe, mapy, serwis społecznościowy czy chińska wersja Wikipedii.

Warto także wspomnieć, że bez wątpienia duży wpływ na sukces Google ma Baidu, a właściwie jego założyciel Robin Li. Od 1996 roku tworzył on i ulepszał algorytm oceniający strony RankDex, który był inspiracją do stworzenia googlowego algorytmu PageRank. Larry Page, pracujący nad algorytmem, zaadaptował kilka rozwiązań pochodzących z RankDex.

6. Ask

Z wyszukiwarki Ask, która powstała w 1996 roku miesięcznie korzysta ok. 300 milionów internautów. Powstała na dwa lata przed Google i stanowiła dużą konkurencję wśród wyszukiwarek internetowych, ponieważ bardzo dobrze radziła sobie z interpretacją zapytań formułowanych przez użytkowników w naturalnej formie. Idąc za przykładem Ask, Google wdrożyło podobne rozwiązania, takie jak chociażby podawanie bezpośrednich odpowiedzi na zadane pytania już w wynikach wyszukiwania. Niektóre funkcjonalności Ask zostały później wykorzystane przez inne wyszukiwarki i przeprojektowane na ich potrzeby.

Wiele osób zaczęło krytykować wyszukiwarkę Ask za instalowanie w przeglądarce bez wiedzy użytkowników pasek narzędzi. Przejmował on stronę startową i zmieniał wyszukiwarkę na Ask, a wszystko to było trudne do odinstalowania. W wyniku tych działań firma straciła wielu użytkowników.

AOL Search to wyszukiwarka firmy AOL (America Online), która na przełomie XX i XXI wieku była uważana za największego dostawcę Internetu w USA. Wyszukiwarka połączona jest z pocztą elektroniczną oraz portalem internetowym. Miesięcznie korzysta z niej 200 milionów użytkowników Internetu. W 1998 roku AOL stał się właścicielem Netscape, które kupił za 4,2 miliarda dolarów. Netscape w tamtym czasie było jedną z najpopularniejszych przeglądarek internetowych. W momencie przejęcia miał około 60% udziału w rynku. Jednak nieszczęśliwie od tamtej pory zaczęła ona tracić swoją pozycję.

W 2006 roku miało miejsce wydarzenie, które przyczyniło się do utraty zaufania wielu użytkowników do wyszukiwarki AOL. Otóż z firmy wyciekły dane około 650 tysięcy internautów. Jak to się stało? AOL opublikował informacje o swoich użytkownikach w celach badawczych, jednak niedługo potem okazało się, że każdy mógł mieć do nich dostęp.

8. DuckDuckGo

DuckDuckGo to wyszukiwarka, która za najwyższy cel stawia zapewnienie swoim użytkownikom bezpieczeństwa oraz ochronę prywatności w sieci. Jest to bez wątpienia rzadkość wśród wyszukiwarek, co czyni DuckDuckGo bardzo interesującym rozwiązaniem. Z tego powodu wyszukiwarka nie przechowuje danych dotyczących zachowań użytkowników w sieci. Dobra wiadomość dla polskich internautów jest taka, że DuckDuckGo ma także wersję polską.

Oprócz aspektu bezpieczeństwa wyszukiwarka ta jest podobna do Google. Umożliwia przeglądanie zdjęć, map, najnowszych informacji ze świata czy sprawdzanie pogody. Ponadto DuckDuckGo ma swoją aplikację mobilną, dostępną na system Android oraz iOS.

9. WolframAlpha

Z WolframAlpha korzysta miesięcznie 35 milionów użytkowników, jednak nie jest to typowa wyszukiwarka. Można pokusić się o stwierdzenie, że to oryginalne rozwiązanie, które stanowi alternatywę dla znanych nam wyszukiwarek. W przeciwieństwie do nich nie pokazuje użytkownikom wyników w postaci linków do stron www, lecz prezentuje statystyki, wykresy oraz naukowe dane dotyczące zapytania. Ponadto WolframAlpha potrafi wykonywać nawet bardzo złożone obliczenia matematyczne, a także tworzyć wykresy funkcji. Co ciekawe, wyszukiwarka ta ma również swoją wersję płatną, która zawiera mnóstwo dodatkowych możliwości, takich jak chociażby import danych w formie arkuszy kalkulacyjnych czy grafik wektorowych. Ze względu na te funkcjonalności WolframAlpha jest wyszukiwarką kierowaną do uczniów, nauczycieli oraz naukowców. Niestety, nie jest ona dostępna w wersji polskiej.

10. Yandex

Ostatnie miejsce w naszym zestawieniu 10 najbardziej znanych wyszukiwarek na świecie zajmuje Yandex. Kierowana jest przede wszystkim do użytkowników mieszkających w krajach rosyjskojęzycznych, ponieważ jest on najlepiej przystosowany do specyfiki właśnie tego języka. Miesięcznie z wyszukiwarki Yandex korzysta 30 milionów internautów. Powstała w 1997 roku, a stworzyło ją dwóch kolegów ze szkoły, czyli Arkadij Wołoż oraz Ilja Siegałowicz. Witryna ta działa w Rosji, Białorusi, Ukrainie, Turcji oraz Kazachstanie. W latach 2001-2003 istniała także jej wersja polska, ale nie zdobyła ona wielkiego grona fanów.

Jeśli chodzi o funkcjonalności, Yandex jest wyszukiwarką podobną do konkurencyjnych rozwiązań. Oferuje m.in. mapy, dostęp do skrzynki mailowej, a także umożliwia wyszukiwanie artykułów prasowych. Co więcej, wyszukiwarka posiada również swoją przeglądarkę, która bazuje na silniku rozwijanym przez Google. 

Podsumowanie

Jak widać, w sieci istnieje wiele wyszukiwarek, z których każdego miesiąca korzysta kilkadziesiąt milionów użytkowników Internetu.  Mimo wszystko Google jest jednak zdecydowanym liderem tego zestawienia i nic nie zapowiada, że miałoby się to zmienić. Tylko w Polsce z usług Google korzysta aż 25 milionów użytkowników, czyli ponad 91% wszystkich polskich internautów.

Jeśli jednak szukasz alternatywy Google rozwiązania, sprawdź 10 najbardziej znanych wyszukiwarek na świecie. Wśród nich na pewno zainteresuje Cię WolframAlpha czy DuckDuckGo, czyli wyszukiwarki, które mają do zaoferowania nieco inne funkcjonalności i niestandardowe rozwiązania. Taka różnorodność to wielka zaleta Internetu, w którym każdy użytkownik może znaleźć to, co najbardziej mu odpowiada.

Sprawdź także wpis odnośnie tworzenia stron wordpress oraz dowiedz się, jak wygląda prestashop cennik!Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 19

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

    Co możemy dla Ciebie zrobić?