Dlaczego potrzebujesz wtyczki Yoast SEO?

WiWi
12 października 2017
Udostępnij

Yoast SEO to wtyczka, którą każdy użytkownik WordPressa powinien znać i mieć zainstalowaną. Wtyczka została stworzona przez holenderskiego programistę Joost de Valk'a w 2006 roku i początkowo działała pod domeną joostdevalk.nl. Dopiero cztery lata później w 2010 roku Joost stworzył platformę yoast.nl (obecnie yoast.com) , która powstała specjalnie po to aby ułatwić użytkownikom najpopularniejszego systemu CMS na świecie optymalizację witryny pod kątem wyszukiwarek (głównie Google). Wtyczka łata pewną lukę, którą posiada WordPress, a mianowicie chodzi o brak wbudowanego modułu, który umożliwiałby sprawne i łatwe w obsłudze optymalizowanie strony bez specjalistycznej wiedzy w tym zakresie.

Aby postawić prostą stronę na WordPressie nie trzeba być programistą czy doświadczonym webmasterem. Wiele osób na własną rękę tworzy blogi, małe strony firmowe czy e-sklepy (z rożnym efektem :-)), ponieważ system ten jest na tyle przyjazny użytkownikowi, że nawet z niewielką wiedzą można zacząć przygodę z WordPressem. Większe problemy zaczynają się, gdy chcemy zagłębić się w tajniki ustawień tego popularnego CMS'a.

Optymalizacja to podstawa

Jeżeli mamy już postawioną stronę internetową to bardzo ważnym elementem, na który szczególną uwagę kładzie Google jest umiejętne zoptymalizowanie jej pod kątem wyszukiwarki (w skrócie SEO) po to, aby zwiększyć widoczność witryny w wyszukiwarce oraz podnieść jej pozycję w rankingu, a co za tym idzie zwiększyć liczbę potencjalnych odbiorców – im wyżej strona znajduje się w rankingu tym więcej osób na nią trafi.

Twórca Yoasta sprawił, że wiele osób odetchnęło z ulgą :-) Intuicyjny interfejs i prostota obsługi sprawiają, że narzędzie stało się najpopularniejszą tego typu wtyczką na świecie wyprzedzając daleko w tyle konkurencję.

Yoast SEO w wersji premium

Wtyczka Yoast z założenia jest darmowa jednak od 2012 roku została wprowadzona jej płatna wersja (obecnie kosztuje 89$). Oczywiście twórcy w wersji premium dali nam więcej możliwości aniżeli w wersji bezpłatnej. Należą do nich między innymi:

optymalizacja strony aż pod 5 słów kluczowych równocześnie - darmowa wersja daje nam możliwość optymalizacji tylko pod jedno słowo kluczowe dla każdej z optymalizowanych stron,
podgląd wyświetlania strony w mediach społecznościowych na takich platformach jak Facebook oraz Twitter - wersja darmowa daje nam możliwość sprawdzenia wyglądu naszej strony tylko w wyszukiwarce Google,
automatyczne propozycje linków wewnętrznych podczas pisania tekstu. Dzięki tej funkcji algorytm Yoasta przeanalizuje Twój tekst i zasugeruje linki do powiązanych postów,
menadżer przekierowań błędu strony 404, który umożliwia szybkie zarządzanie nieaktywnymi stronami,
użytkownicy wersji premium mają również dostęp do rocznego wsparcia 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

W czym jest pomocna wtyczka Yoast SEO?

Wytyczne dla webmasterów odnośnie optymalizacji w wyszukiwarce Google są jasne, kto łamie zasady spada w rankingu – przynajmniej tak jest w teorii :-) Jedna z kluczowych zasad Google mówi, że należy zadbać o poprawnie zoptymalizowaną stronę, aby dobrze wyświetlała się w wyszukiwarce, a co za tym idzie była lepiej widoczna dla nas – ludzi, jak i dla robotów Googla. Plugin Yoast został stworzony po to, aby ułatwić nam taką optymalizację bez konieczności zagłębiania się w kod strony (co dla wielu niedoświadczonych użytkowników jest problematyczne).

Dzięki wtyczce ustawimy między innymi:

1. Tytuły i meta tagi
2. Opisy kategorii i tagi
3. Mapę strony
4. Okruszki
5. Integrację z narzędziami Google

Gdzie znaleźć wtyczkę Yoast SEO?

Plugin możemy pobrać ze strony pl.wordpress.org wpisując w zakładce wtyczki słowo „seo” lub „yoast” (link do pobrania wtyczki https://pl.wordpress.org/plugins/wordpress-seo/) bądź bezpośrednio z poziomu panelu naszego WordPressa. Po lewej stronie w zakładce wtyczki wybieramy poniżej zakładkę dodaj nową i w wyszukiwarkę wpisujemy słowo „seo” lub „yoast”. System automatycznie wyświetli nam listę pluginów z Yoastem na czele. Naszym zadaniem jest jedynie klikniecie w button „zainstaluj teraz”.

Gdzie znaleźć wtyczkę Yoast SEO?

Jeśli nie wiesz, jak korzystać z wtyczki Yoast SEO skorzystaj z instrukcji, którą publikowaliśmy już kiedyś tutaj i tutaj.