10 punktów szybkiej optymalizacji strony pod kątem SEO

WiWi
16 listopada 2015
Udostępnij

Optymalizacja strony internetowej jest jednym z kluczowych elementów w całym procesie jej pozycjonowania. Jedna sprawa to kwestia tworzenia wartościowego contentu, pozyskiwania linków, zaś druga to jej właściwa użyteczność z perspektywy klientów przy równoczesnym spełnianiu wymogów Google.

Spotkałem i spotykam się nadal bardzo często z sytuacjami, kiedy strona funkcjonuje już stosunkowo długo, a jednak brak jej podstawowej optymalizacji, bądź też nie jest ona wykonana prawidłowo. Niektóre elementy jesteśmy w stanie wykonać sami bez konieczności posiadana specjalistycznej wiedzy z zakresu SEO. Poniżej prezentuje bardzo ogólnie kilka punktów, które są jednymi z ważniejszych, a których wykonanie i poziom trudności jest zależny od skryptu z jakim przyszło nam pracować.

1. Title strony głównej

Element niezwykle ważny dla każdej strony internetowej. Jego poprawna forma może nam bardzo pomóc i przyczynić się do wzrostu strony o te kilka pozycji. Tytuł powinien posiadać słowa kluczowe istotne dla strony i oferty jaką prezentuje. Wskazane jest, aby długość title wynosiła maksymalnie 65 - 70 znaków.

2. Opisy meta-description

Kolejny ważny punkt na naszej stronie. Opis na maksymalnie 160 znaków, który ma być zwięzłą charakterystyką tego, co zawiera strona. Tak samo jak title, także meta-description powinien zawierać najistotniejsze dla nas słowa kluczowe.

3. Nagłówki

O nich wspomniałem już w artykule „Jak istotne są nagłówki H1, H2, H3,… na stronie?

4. Robots.txt

Korzystanie z robots.txt to sposób na informowanie robotów wyszukiwarek na temat tego, co mogą, a czego nie mogą robić na naszej stronie. Zastosowanie tego pliku pozwala między innymi na blokadę dostępu zadeklarowanych robotów do wyznaczonych podstron.

Najważniejsze jego elementy to:
User-agent – pozwala na sprecyzowanie, do którego z robotów się odnosimy, np. Googlebot.
Disallow – umieszczamy tutaj pozycje z naszej witryny, które chcemy ukryć przed robotami. Mogą to być pliki z grafiką, podstrony z regulaminem, polityką cookies.
Allow – przeciwieństwo do funkcji Disallow, jest ustawiona domyślnie.

Należy pamiętać, że stworzony plik robots.txt wrzucamy na nasz serwer FTP.

5. Sitemap.xml

Mapa naszej strony, która ułatwi jej indeksację. W internecie możemy znaleźć całe mnóstwo generatorów dla tego pliku, dzięki czemu nie musimy tego wykonywać sami. Niektóre z nich posiadają ograniczenia dotyczące ilości podstron do wygenerowania. Wygenerowany plik należy zgłosić w narzędziu Google Search Console.

6. Domena pod jednym adresem

W sytuacji kiedy posiadamy wiele adresów tej samej strony, czyli na przykład www.naszastrona.pl, naszastrone.pl, naszastrone.pl/index wykonujemy przekierowanie 301, dla tej która jest dla nas najważniejsza oraz którą zaindeksowała wyszukiwarka.

7. Przyjazne adresy URL

W momencie kiedy nasz adres wygląda na losowy ciąg znaków, powiedzmy www.naszastron.pl/?-informacje235gb-o243v-firmie214v zdecydowanie lepiej wykonać prace, które doprowadzą nas do posiadania choćby takiego adresu www.naszastrona.pl/informacje-o-firmie Prawda, że dużo lepiej? Jest to zdecydowanie przyjaźniejsza forma dla użytkowników odwiedzających naszą stronę. Możliwości stworzenia takiego adresu, są zależne od skryptu na jakim pracujemy.

8. Wyróżnienie wartościowych słów na stronie

Użycie znaczników bold lub strong w kodzie HTML dla słów, które są kluczowe i chcielibyśmy je wyróżnić dla odwiedzających naszą stronę. Trzeba pamiętać, aby robić to z rozwagą co do ilości takich wyróżnień.

9. PageSpeed Insights

Skorzystanie z narzędzia Google pod PageSpeed Insights, które przeanalizuje zawartość naszej strony, a później podpowie jakie mamy możliwości na zwiększenie szybkości jej wyświetlania.

10. Atrybut ALT

Element ten służy do umieszczenia opisu alternatywnego dla grafik, które znajdują się na stronie. Jego kod prezentuje się na zasadzie schematu <img src="adres grafiki" alt="opis alternatywny grafiki" />