Paginacja w służbie marketingu treści

WiWi
09 sierpnia 2017
Udostępnij

Świadomość znaczenia marketingu treści ma ogromne znaczenie dla przełożenia pozycji naszego serwisu w wynikach wyszukiwania organicznego. Aby w pełni wykorzystać możliwości płynące z publikowanych treści trzeba zdawać sobie sprawę z tego jak ważne jest, aby tekst był unikalny. Kiedy mamy zapewnione świeże, unikatowe i przykuwające uwagę treści, jesteśmy w stanie rozpocząć rzeczywiste pozycjonowanie stron. O czym nie możemy zapomnieć w trakcie publikacji?

Powyższa zasada tworzenia i dostarczania treści dotyczy zarówno małych blogów jak i dużych sklepów internetowych. Różne serwisy w różny sposób prezentują dodawane treści. Niezależnie jednak od formy przekazu, należy pamiętać o tym, aby w jak największym stopniu ułatwiać robotom indeksującym zrozumienie tego co dostarczamy na stronę. Szczególnie, że bardzo łatwo o powielenie treści, zwłaszcza na własnym serwisie.

Część wskazówek odnośnie publikowania treści zawarliśmy w naszym Poradniku SEO copywritingu, ale materiałów opatrzonych poradą stosowania jest tyle, że niebywale ciężko jest uwzględnić wszystko przy okazji jednego artykułu. Paginacja, która odpowiada za wskazywanie podzielonych treści na stronie jest niewątpliwie kolejną wartą omówienia wskazówką. Uwzględnienie jej na każdej stronie pozwoli wyeliminować duplikaty tego samego materiału.

Paginacja kontroluje dzieloną treść

W zależności od zaimplementowanego rozwiązania publikowania treści, napotkać możemy sytuację w której blog bądź sklep internetowy ma ograniczoną przestrzeń roboczą udostępnianą pod nowe artykuły lub produkty. Ograniczona wysokość tej przestrzeni, skutkuje tym, że dalsza część artykułu albo reszta udostępnionych produktów, przeniesiona zostanie na kolejne strony.

Przykład stronicowania artykułu ze względu na długość publikacji
Przykład stronicowania artykułu ze względu na długość publikacji

Paginacja pozwala w takiej sytuacji poukładać opublikowane treści, ukazane produkty, w taki sposób aby tworzyły logiczny ciąg – prezentując użytkownikowi przede wszystkim początek wyniku, a nie środek lub koniec. W stosowaniu paginacji wykorzystujemy dwa atrybuty:

  • rel="canonical"
  • rel="next" i rel="prev"

 Atrybut rel="canonical"

Niezwykle ważny atrybut, który pozwala kontrolować dystrybucję treści na naszej stronie. W obecnej sytuacji, systemy zarządzania treścią pozwalają w różny sposób prezentować tą samą treść – np. w aktualnościach, w podglądach, w wynikach wyszukiwania na stronie, a to wszystko pod różnymi adresami URL.

Aby zapobiec powstającej duplikacji treści, należy przy wykorzystaniu atrybutu HTML rel="canonical" wskazać preferowany artykuł lub stronę na każdej podstronie powielającej oryginalną treść. W jaki sposób?

Przykład:
Posiadamy wydzieloną na dedykowanej podstronie ofertę do której nawiązują dwa artykuły na blogu:

Atrybut rel="canonical" wskazujący na główną stronę artykułu
Atrybut rel"canonical" wskazujący na główną stronę do której odwołują się pozostałe treści

Osoby wyszukujące treści, często preferują aby znalezione wyniki wyświetlone zostały na jednej stronie, szczególnie jeżeli dotyczą tej samej kategorii. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku artykułu – użytkownikowi jest dużo prościej zapoznać się z jego zawartością, jeżeli będzie posiadał wszystkie jego części na jednej podstronie. I w tym momencie również pomocny jest atrybut rel="canonical", w sekcji dla podstron, wskazując na stronę która zwraca docelowe części interesujących nas treści.

Atrybut rel="next" i rel="prev"

Kolejnym rozwiązaniem wskazywanym przez Google jest wykorzystywanie atrybutu HTML rel="next" i rel="prev" (lub rel="previous") do wskazania relacji pomiędzy poszczególnymi częściami (stronami) artykułu w celu ułatwienia wyszukiwarce interpretacji, którą część należy wyświetlić użytkownikowi jako pierwszą.

Przykład:

Posiadamy artykuł który serwis dzieli na trzy części, każdy na osobnej stronie. Dla uproszczenia załóżmy, że adresy URL tych stron prezentują się w następujący sposób:

http://blog.wiwi.pl/marketing-w-sieci-page-1
http://blog.wiwi.pl/marketing-w-sieci-page-2
http://blog.wiwi.pl/marketing-w-sieci-page-3

Zależy nam, aby artykuł wyszukiwany przez użytkownika, w wyszukiwarce internetowej wyskoczył mu od swojego początku, czyli blog.wiwi.pl/marketing-w-sieci-page-1. W takim przypadku należałoby dopisać w kodzie pierwszej strony artykułu kod wskazując wyszukiwarce oryginalną część artykułu część artykułu. Biorąc pod uwagę to, że kolejne części będą miały ustawiony atrybut rel="next" oraz rel="prev", dla wyszukiwarki nie będzie problemem zrozumienie co jest głównym, początkowym dla użytkownika artykułem.

Atrybut rel=canonical" sekcja head
Atrybut rel="canonical" w sekcji head dla pierwszej części artykułu

W przypadku kolejnej, drugiej strony należy użyć już atrybutu rel="prev" wskazując na poprzednią część artykułu oraz rel="next" dla  trzeciej podstrony , zmieniając tylko odnośnik wskazujący na trzecią nie zapominając przy tym o wskazaniu również poprzedniej strony:

Atrybut rel="next" i rel="prev" w sekcji<head> artykułu
Atrybut rel="next" i rel"prev" umieszczony w sekcji na drugiej stronie artykułu

Dla trzeciej części artykułu w kodzie nagłówkawskazujemy na link tylko do poprzedniej strony, ponieważ następnych części już nie posiadamy:

Atrybut rel="prev" w sekcji<head>
Atrybut rel="prev" umieszczony w sekcji na trzeciej stronie artykułu.

Wyszukiwarka poinformowana atrybutem HTML w powyższy sposób, nie będzie miała żadnych problemów ze zrozumieniem przekazu sekwencyjnego artykułu na którym nam zależy. Przy okazji stosowania tej metody należy pamiętać, że w przypadku pojawienia się np. identyfikatora sesji, nie należy go pomijać przy przepisywaniu parametru rel="next"/"prev".

Warto ponadto zauważyć, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby atrybutów rel="canonical", rel="next" oraz rel="prev" używać w kooperatywie, ponieważ wszystkie deklaracje są w stosunku do siebie ortogonalne, co oznacza, że wspierają swoje wzajemne działanie, znacznie ułatwiając wyszukiwarce logiczną interpretacje publikowanych treści.