Najpopularniejsze hasła w polskim Google 2018 [INFOGRAFIKA]

Czego Polacy szukali w Google w 2018 roku? [INFOGRAFIKA]

Daniel
08 stycznia 2019
Udostępnij

Tym razem to nie lukier. Nasi rodacy najchętniej szukali w Google np. informacji o mundialu, żonie Księcia Harry’ego, a także…ośmiotysięczniku Nanga Parbat. I już wiadomo skąd w Polsce tylu specjalistów od himalaizmu. Zapraszam do krótkiego omówienia najpopularniejszych haseł w Google w Polsce w 2018 roku.

Jak co roku serwis Google Trends opublikował zestawienie TOP10 najpopularniejszych haseł wyszukiwanych przez użytkowników swojej wyszukiwarki. Możemy dowiedzieć się z nich, które tematy najbardziej rozgrzewały nasze klawiatury w minionym roku. Google Trendy publikuje taką listę zarówno w ujęciu globalnym, jak i dla większości krajów z osobna. Zacznijmy odliczanie i dajmy sobie punkt za każde dobrze obstawione hasło.

 1. Meghan Markle

Świeżopoślubiona żona brytyjskiego Księcia Harry’ego uplasowała się na 10. miejscu listy. Z podpowiedzi Google możemy się dowiedzieć, że Polaków najbardziej interesują informacje o wieku oraz ciąży Księżnej Sussex, a także szczegóły z ceremonii ślubnej, która odbyła się z wielką pompą na zamku w Windsorze w maju 2018 roku. Nie mniej elektryzujące okazywały się informacje na temat „trudnej” przeszłości Meghan Markle, która nie dość że jest ex-aktorką, Amerykanką, nie-arystokratką, to jeszcze rozwodniczką. Taka kombinacja musiała zapewnić jej wzmożone zainteresowanie osób śledzących niuanse z życia brytyjskiego dworu.

 1. Nanga Parbat

Nanga Parbat to ośmiotysięcznik w Himalajach, dziewiąty co do wysokości szczyt świata. W Polsce wyszukiwanie tego hasła w Google było szczególnie wzmożone na przełomie stycznia i lutego 2018 roku, kiedy nasze media trąbiły o zaginięciu polsko-francuskiego duetu wspinaczy, Tomasza Mackiewicza i Elisabeth Revol, próbujących zdobyć szczyt zimą. Cała akcja miała dramatyczny i spektakularny przebieg – na pomoc ruszyli himalaiści z polskiej narodowej zimowej wyprawy na K2, którym po niezwykle bohaterskiej akcji udało się odnaleźć i uratować Francuzkę. Niestety ciało Polaka pozostało na górze na zawsze.

 1. Kler

To hasło wyszukiwania odnosi się oczywiście do głośnego filmu „Kler” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, który wszedł do kinowej dystrybucji jesienią 2018 roku. O filmie głośno było jeszcze przed premierą, co nie dziwi biorąc pod uwagę tematykę oraz krytyczny obraz Kościoła Katolickiego. Co zrozumiałe, rozgłos - zarówno pozytywny, jak i negatywny - okazał się najlepszą i darmową reklamą dla filmu, który pobił absolutnie wszystkie rekordy jeśli chodzi o liczbę widzów. Do 3 stycznia 2019 r. „Kler" obejrzało ponad 5,183 mln osób (!), a sam film stał się najbardziej kasową produkcją polską po 1989 roku (źródło: http://next.gazeta.pl/next/7,151003,24339539,kler-najbardziej-dochodowym-polskim-filmem-od-przynajmniej.html).

 1. Korona Królów

Kolejna produkcja, tym razem telewizyjna, która była słynna zanim jeszcze pojawiła się w telewizji. Oczywiście mowa o historycznym serialu TVP „Korona królów” obrazującym dzieje ostatnich Piastów na tronie Polski. Krytycy filmowi, osoby śmieszkujące z Jacka Kurskiego porównującego serial do „Gry o tron” czy też ortodoksyjni historycy mogą schować swoje opinie do kieszeni, bowiem Polacy wiedzą swoje i „Korona królów” im się po prostu podoba. Format telenoweli historycznej jest zresztą bardzo w Polsce popularny. Pamiętamy przecież, ilu rodaków z zapartym tchem śledziło losy sułtana Sulejmana i sułtanki Hürrem.

 1. Kora Jackowska

Kora chorowała od kilku lat na raka, ale jej tak szybkiej śmierci nikt się nie spodziewał. (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Legendarna wokalistka zespołu Maanam i solistka Olga „Kora” Jackowska odeszła 28 lipca 2018 roku. Na jej muzyce wychowało się kilka pokoleń Polaków. Charakterystyczny głos i wizerunek sceniczny czynił ją jedną z najbardziej rozpoznawalnych artystek polskiej sceny rockowej. Młodsze pokolenia mogły ją poznać także dzięki sędziowaniu w talent show Must Be The Music.

 1. About You

About You to internetowy sklep z ciuchami, butami i dodatkami, który wystartował w Polsce 9 sierpnia. W zamyśle ma być konkurencją dla Zalando czy Domodi i podobne ceny tu znajdziecie.

 1. Tomasz Mackiewicz

Wspomniany przy okazji tragicznej wyprawy na Naga Parbat Tomasz Mackiewicz był polskim himalaistą-półamatorem, który nad wielkie narodowe ekspedycje przedkładał wspinaczkę w małych zespołach, a pieniądze na swoje eskapady zbierał m.in. poprzez crowfunding. Był postacią niejednoznaczną. W młodości uzależniony od heroiny, później wyszedł na prostą, skończył studia, udzielał się charytatywnie oraz prowadził firmę. Z drugiej strony część opinii publicznej zarzucała mu lekkomyślność i egoizm. Wiele osób ze środowiska himalajskiego podkreśla, że zdobycie Naga Parbat zimą było jego obsesja. W sumie podjął aż 7 prób wejścia na szczyt i właśnie tam zginął w styczniu 2018 roku.

Nanga Parbat to góra, która zelektryzowała Polaków zimą 2018 roku w związku z tragiczną w skutkach ekspedycją Tomasza Mackiewicza i Elisabeth Revol.
 1. Wybory samorządowe 2018

Na trzecim miejscu listy znalazło się hasło dotyczące wyborów samorządowych w Polsce. Muszę powiedzieć, że jest to dla mnie pozytywne zaskoczenie, biorąc pod uwagę jak dużo pomstuje się na niską aktywność obywatelską Polaków. Duża popularność tego hasła w wyszukiwarce Google przełożyła się także na nieco wyższą niż w ubiegłych latach frekwencję wyborcza, która wg. danych PKW wyniosła 48.83%.

 1. Avicii

Drugie miejsce w TOP10 najpopularniejszych haseł w polskim Google zajął szwedzki DJ, Avicii (naprawdę Tim Bergling). Choć był postacią bardzo popularną wśród młodych miłośników muzyki klubowej i elektronicznej, tak wysoka pozycja nieco zaskakuje. Oczywiście związana jest z dość tajemniczym samobójstwem DJa, który odebrał sobie życie 20 kwietnia podczas pobytu na urlopie w stolicy Omanu, Maskacie.

 1. Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018

Zeszłoroczny mundial w Rosji to zwycięzca w kategorii najpopularniejsze hasła w Google w Polsce w 2018 roku. Piłka nożna od zawsze uważana jest za polski sport narodowy, nawet pomimo braku znaczących sukcesów narodowej kadry od niemal 40 (!) lat. No cóż, występy polskich piłkarzy w meczach z Senegalem, Kolumbią i Japonią ten okres jeszcze wydłużają. Po  udanym występie podczas Euro 2016 polska reprezentacja na mundialu się nie popisała, a gol samobójczy Thiago Cionka był  niestety dopiero początkiem.

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 to najpopularniejsze hasło w polskim Google w 2018 roku. Zdjęcie: Pawel Lacheta/ Polska Press/ Express Ilustrowany


Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

  Co możemy dla Ciebie zrobić?