Prestashop vs WooCommerce - porównanie - Agencja Interaktywna WiWi

Prestashop vs WooCommerce – porównanie

Daniel
03 listopada 2021
Udostępnij

Prowadzenie własnego sklepu internetowego wiążę się z wybraniem odpowiedniej platformy, która zaspokoi nasze potrzeby i będzie wystarczająco funkcjonalna. Niektórzy zastanawiają się, co jest lepsze - PrestaShop vs WooCommerce. Dzisiaj zatem porównany dwa najczęściej wybierane rozwiązania i sprawdzimy, które z nich bardziej nada się pod nasz przyszły sklep.

Spis treści:

  1. Co to jest PrestaShop i WooCommerce?
  2. PrestaShop vs WooCommerce 2021? Co najczęściej wybierają sprzedawcy?
  3. Panel zarządzania – WooCommerce vs PrestaShop
  4. Szablony i design Presta vs WooCommerce
  5. Zarządzanie klientami w PrestaShop czy WooCommerce
  6. Metody płatności i wysyłki - WooCommerce czy PrestaShop?
  7. SEO – PrestaShop vs WordPress WooCommerce
  8. Bezpieczeństwo - PrestaShop a WooCommerce
  9. Funkcjonalność i elastyczność
  10. Podsumowanie - która platforma jest lepsza PrestaShop vs WooCommerce?

Co to jest PrestaShop i WooCommerce?

Wiele osób planujących swój biznes online zastanawia się nad wyborem właściwej platformy i zadaje sobie pytanie PrestaShop co to jest? Otóż jest to darmowa platforma, na której można zbudować własny sklep internetowy. Spory wybór szablonów pozwala znaleźć idealny motyw dla siebie. Dodatkowo cechuje go otwarte oprogramowanie, dzięki czemu użytkownik może wprowadzać w nim zmiany, rozpowszechniać go, a poza tym ma w razie problemów dotyczących aplikacji, mamy możliwość kontaktu za pomocą forum, gdzie możemy zadawać pytania.

Z kolei zastanawiając się co to jest WooCommerce - to także darmowe rozwiązanie, ale wykorzystywane jako szybka i łatwa w obsłudze wtyczka do WordPressa. Posiada wiele funkcji, jest zintegrowany z CMS’em WordPressa i jest tzw. open source.

PrestaShop vs WooCommerce 2021? Co najczęściej wybierają sprzedawcy?

Wiele osób zastanawia się PrestaShop vs WooComerce? Wbrew pozorom nie tak prosto zdecydować się na któreś z tych rozwiązań. Oba mają wiele zalet, więc sprzedawcy chętnie wybierają i jedno, i drugie. PrestaShop jednak szczególnie nadaje się dla osób, którym zależy na samodzielnym oprogramowaniu. Sklepy WooCommerce są odpowiednie dla tych, którzy korzystają już z platformy WordPress i zależy im na zintegrowanym sklepie.

W Polsce jednak większą popularnością cieszą się sklepy PrestaShop. Mimo to sprzedawcy korzystają przeważnie z WooCommerce. Można go znaleźć na co drugiej stronie, więc znacznie więcej osób miało okazję się zetknąć z tym środowiskiem. Dzieje się tak dlatego, że ludzie stawiają na znane rozwiązania i nie są przekonani go korzystania z nowego systemu.

Panel zarządzania – WooCommerce vs PrestaShop

Ogólnie rzecz biorąc, korzystanie z obu platform jest niezwykle intuicyjne i nie sprawia ludziom najmniejszego problemu. Choć trzeba przyznać, że PrestaShop posiada bardziej złożony panel. Jednak instrukcje do niego można znaleźć w internecie, dzięki czemu obsługa stanie się prostsza.

W przypadku WooCommerce jest to dodatek, który rozszerza możliwości WordPressa. Użytkownicy zatem chętnie z niego korzystają, gdyż znają już to środowisko i jedyne co muszą poznać to zasady funkcjonowania nowej wtyczki, a nie całego programu.

Dla obu platform istnieje wiele modułów i wtyczek, które dają dodatkowe funkcje. Warto zatem przemyśleć, jakich opcji najbardziej potrzebujemy w naszym sklepie internetowym.

Szablony i design Presta vs WooCommerce

Ważnym elementem tworzenia swojego sklepu internetowego jest dostosowanie jego wyglądu do własnych potrzeb. Warto zauważyć, że pod tym względem WooCommerce nieznacznie wygrywa, gdyż więcej templetek (szablonów) jest oferowanych właśnie dla tego systemu.

Poza tym w środowisku WordPress można samodzielnie tworzyć własne motywy, co w PrestaShop jest dosyć skomplikowane i wymaga dodatkowej wiedzy. W WooComerce można stworzyć szablon dotyczący nie tylko całego sklepu, ale tylko pojedynczego produktu, przycisku, artykułów.

Responsywny (dostosowany do urządzeń mobilnych) sklep WooCommerce - sido.com.pl

Zarządzanie klientami w PrestaShop czy WooCommerce

W przypadku WooCommerce trzeba dodawać poszczególne opcje. Za to PrestaShop posiada już konieczne rozwiązania. Dzięki nim można zarządzać najważniejszymi działaniami klienta, np. informowaniem o etapach realizacji zamówienia czy przetwarzaniem zwrotów. Ponadto można tego dokonywać w kilku językach.

Obie platformy posiadają tzw. sprzedaż krzyżową. Pozwala ona na spersonalizowanie procesu zakupu, a także na wzbogacenie wrażenia użytkownika, czyli zaproponowanie mu dodatkowych, podobnych produktów.

Metody płatności i wysyłki - WooCommerce czy PrestaShop?

W obu rozwiązaniach możemy liczyć na darmowe i płatne wtyczki związane z popularnymi metodami płatności w Polsce. W przypadku karty kredytowej istnieje konieczność zainstalowania uzupełniających wtyczek.

Przy wykorzystaniu odpowiednich funkcji można dostosować koszty wysyłki zależnie od kwoty zakupów, obszaru dostarczenia paczki czy klientów.

PrestaShop posiada też odpowiednie narzędzia do fakturowania zakupów, za to w WooCommerce potrzeba zainstalować wtyczkę, która będzie za to odpowiadać. 

SEO – PrestaShop vs WordPress WooCommerce

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie, by nie korzystać z SEO nawet podczas prowadzenia własnego sklepu internetowego. Warto zatem sprawdzić, jak wygląda pozycjonowanie stron dla obu platform.

PrestaShop posiada w panelu zarządzania wiele opcji, dzięki którym wspiera się pozycjonowanie, jak np. edycja metadanych, tytułów, linków semantycznych. Jednocześnie CMS PrestaShopa nie jest maksymalnie zoptymalizowany, głównie w przypadku OnePage i treści statycznych. Nad tym należy pracować w adresach URL.

Jeśli zatem będziemy chcieli poprawić działanie SEO, to będziemy zmuszeni do zainstalowania WordPressa. A to dlatego, że platforma sama w sobie nie posiada wystarczających funkcji. 

WooCommerce ma tę przewagę, że od razu jest zintegrowany z WordPressem, dzięki czemu kwestia optymalizacji swojego sklepu internetowego staje się o wiele prostsza. Zwłaszcza gdy dodamy do strony wtyczkę Yoast SEO. Dzięki niej ułatwimy sobie pracę weryfikowania, czy posty są odpowiednio przyjazne dla SEO.

Bezpieczeństwo - PrestaShop a WooCommerce

W obu przypadkach platforma należy do oprogramowania open source, czyli o otwartym kodzie źródłowym. Zdaje się zatem, że przez to łatwiej można je zhakować. I tak jest, ale tylko, gdy nie dbamy o regularne aktualizowanie systemów. Problemy bowiem wynikają z braku doświadczenia deweloperów oraz z niskiej jakości modułów. Do tego dochodzi SPAM. Dlatego podczas korzystania z tych platform warto także zainstalować sobie wtyczki antyspamowe.

Funkcjonalność i elastyczność

PrestaShop ma tę przewagę, że już w zestawie otrzymujemy wszelkie konieczne funkcje, tj.: rabaty, porównywanie produktów czy podstawowe faktury. Posiada też wiele szablonów, wersje płatne i darmowe, a każda opcja ma ciekawy design.

Za to platforma WooCommerce wymaga instalowania bardziej zaawansowanych funkcji. Podczas ich wyboru należy uważać, aby wybrane przez nas wtyczki i dodatkowe rozszerzenia były zgodne z systemem. Szablony nie są skupione na sklepach internetowych. Najlepiej zatem kupić i zmodyfikować jakiś projekt.

Podsumowanie - która platforma jest lepsza PrestaShop vs WooCommerce?

Zastanawiając się jak założyć sklep internetowy, pierwszą poważną decyzją jest wybór odpowiedniej platformy, na której zostanie założony sklep. Jak widać, każda z nich posiada swoje liczne wady i zalety. Zarówno PrestaShop, jak i WooCommerce nadają się do budowy sklepów internetowych, ale cechują się innymi funkcjami. Wybór odpowiedniej platformy PrestaShop vs WooComerce zależy od wielu czynników oraz potrzeb konkretnego użytkownika. W samym artykule zostały przedstawione najważniejsze cechy, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji.

WooCommerce szczególnie nadaje się dla osób, które już korzystają z WordPressa. Dzięki niej można stworzyć świetnie funkcjonujący sklep, który zaspokaja najczęstsze potrzeby. Jeśli potrzebujemy bardziej zaawansowanych opcji, należy zainstalować odpowiednie wtyczki, które zwiększą możliwości działania strony. WooCommerce będzie odpowiedni dla tych, którzy raczej nie planują sprzedaży dużej ilości produktów, obsługi wielu języków oraz wielkiego ruchu w sklepie.

PrestaShop może być zatem kolejnym krokiem rozwoju naszego sklepu. Jest dobrą opcją dla średnich i większych sklepów. Łatwość instalacji i duża ilość szablonów pomagają w dostosowaniu go do własnych potrzeb. Ma tę przewagę, że nie wymaga instalacji kilkunastu dodatkowych wtyczek, które razem mogłyby nie współgrać lub spowolnić działanie strony. Zastanawiasz się, ile to będzie kosztować? Sprawdź PrestaShop cennik!

Nie można jednoznacznie określić, który z systemów jest lepszy, gdyż każdy po prostu posiada inne możliwości, które w konkretnej sytuacji okazują się dobrym rozwiązaniem. Warto zatem samemu przyjrzeć się obu platformom i zdecydować się na tę, która na chwilę obecną najbardziej potrzebujemy. Przeniesienie sklepu internetowego w odpowiednim momencie nie sprawi nam problemów, gdy będziemy znali zasady działania obu platform.

Każdy zatem powinien sam przyjrzeć się czym różni się PrestaShop vs WooComerce. Nie musisz widzieć, ile kosztuje sklep internetowy, by zacząć od darmowego przetestowania obu wersji sklepów, aby na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję.



Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 9

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

    Co możemy dla Ciebie zrobić?