Optymalizacja WordPress przy pomocy wtyczki SEO Yoast – część 1

WiWi
20 stycznia 2016
Udostępnij

Wtyczka SEO by Yoast jest jednym z najpopularniejszych dodatków do platformy WordPress, który pomaga w optymalizacji serwisu i przystosowaniu go w jak najlepszy sposób pod kątem SEO. Na pierwszy rzut oka wtyczka może wydać się nieco skomplikowana, co jest w pełni zrozumiałe zwłaszcza w przypadku osób, które wcześniej z tego rodzaju narzędziami nie miały do czynienia. Przy bliższym poznaniu jednak i w miarę systematycznym korzystaniu okaże się, że jest niemalże banalna w obsłudze i posługiwanie się nią zdecydowanie pozwoli usprawnić nam codzienną pracę przy naszym WP.

Niniejszym wpisem rozpocznę cykl artykułów, który będzie wyjaśniał sposób poprawnej instalacji wtyczki oraz jej konfiguracji. Zaprezentuję również elementy, z którymi każdy użytkownik tego narzędzia będzie musiał być zaznajomiony dodając choćby nowy wpis.

Instalacja SEO Yoast

Sam dodatek możemy dodać na kilka sposobów. Pierwszy i zarazem najłatwiejszy to odnalezienie wtyczki w naszej platformie WP. Wystarczy wejść w sekcję wtyczki i wybrać dodaj nową, a następnie w wyszukiwarkę wpisać SEO Yoast i po odnalezieniu naszego narzędzia wybrać zainstaluj. Poniższy screen prezentuje całą operację.

instalacja seo yoast

Niekiedy zdarza się, że nie możemy natrafić na poszukiwaną wtyczkę, dlatego też w takich przypadkach druga opcja to odnalezienie jej na oficjalnej stronie WordPress.org. Ułatwię to podając bezpośredni link, który przeniesie nas do upragnionego dodatku http://tinyurl.com/gsuttuj. Oprócz możliwości jego pobrania znajdziemy tam opis wtyczki, tego jakie elementy zawiera, kilka zrzutów ekranowych narzędzia, opinie użytkowników, informacje o aktualizacjach kolejnych wersji, czy też krótkie wyjaśnienie właśnie sposobu instalacji wtyczki.

Po pobraniu pliku, który jest w formacie .zip przechodzimy do naszego WP i podobnie jak poprzednim razem odwiedzamy sekcję wtyczki, a dalej dodaj nową, gdzie odnajdujemy przycisk wyślij wtyczkę na serwer.

seo yoast instalacja

Tam też w nowym oknie klikamy wybierz plik, wyszukujemy ten który wcześniej pobraliśmy, dodajemy go, wciskamy zainstaluj i to wszystko. Wtyczka SEO by Yoast została właśnie zainstalowana.

Standardowo każda instalowana wtyczka posiada status nieaktywnej, więc z racji tego nie będzie spełniała swojej roli, dopóki nie zostanie przez nas włączona. Jak można się domyślić, aby tego dokonać należy znów odwiedzić sekcję wtyczki i wybrać zainstalowane wtyczki. Tam odnajdujemy nasz, dopiero co zainstalowany dodatek i wciskamy przycisk włącz. Uprzedzam, że nie należy uruchamiać wtyczki bez upewnienia się, że została ona przez nas poprawnie skonfigurowana.

To tyle jeśli chodzi o pierwszą część artykułu, który dotyczy tego czym jest optymalizacja WordPress z wykorzystaniem wtyczki SEO Yoast. Dla tych, którzy chcą już teraz poznać podstawowe zasady konfiguracji wtyczki wrzucam film instruktażowy z kanału Yoast.