Najpopularniejsze wtyczki do WordPressa

Hubert
17 sierpnia 2017
Udostępnij

WordPress to zaawansowana platforma, dzięki której możesz założyć bloga, stronę internetową czy nawet sklep internetowy. Wspomniane w tytule wtyczki dodatkowo ułatwią Ci zaimplementowanie funkcjonalnych rozwiązań. O tych najpopularniejszych przeczytasz poniżej. Zanim jednak przejdziemy do konkretów musisz wiedzieć jedno – z wtyczkami do WordPressa jest jak z aplikacjami na smartfonie – fajnie je mieć, ale trzeba pamiętać, że zbyt duża ich liczba obciąża stronę podobnie jak zbyt duża ilość aplikacji spowalnia pracę systemu operacyjnego telefonu.

OPTYMALIZACJA SEO

Yoast SEO

Wtyczka Yoast SEO to najpopularniejszy plugin na rynku. Pozwala na skuteczne optymalizowanie witryny internetowej. Jeżeli jesteś posiadaczem strony internetowej postawionej na WordPressie to jest to wtyczka, którą powinieneś zainstalować jak najszybciej. Pomaga ona w budowie m. in. mapy strony XML, pliku robots.txt oraz htaccess, a funkcja podglądu umożliwia kontrolę budowy i długości meta opisów.

BEZPIECZEŃSTWO

WP - beckup

Podobno „ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i na tych, którzy dopiero będą je robić”. Jeśli nie doświadczyłeś jeszcze utraty danych zapisanych na komputerze, telefonie czy pamięci przenośnej, nie jesteś w stanie wyobrazić sobie bólu, jaki temu towarzyszy. Ja już nie muszę sobie wyobrażać, więc powiem tylko: ZRÓB KOPIĘ! Jeżeli Twoja strona została postawiona na WordPressie jej kopię zapasową  zrobisz dzięki dedykowanej do tego wtyczce. WP-DB-Backup umożliwia wykonywanie automatycznych kopii zapasowych według ustalonego wcześniej harmonogramu, np. co 2 dni. Ponadto, aby nie zabierać zbyt dużej ilości miejsca na serwerze, wtyczka umożliwia wysyłanie kopii na konkretny adres e-mailowy.

SOCIAL MEDIA

Social Media Widget

Dzielenie się treściami w mediach społecznościowych jest dziś bardzo popularne. Trafiając na ciekawy artykuł, niepublikowane wcześniej zdjęcia, czy super świeże newsy od razu nabieramy ochoty, by podzielić się nimi ze światem – a przynajmniej z gronem znajomych na Facebooku, Twitterze, czy innym portalu. Budujemy dzięki temu nie tylko wizerunek swojej firmy, ale możemy też przyczynić się do zwiększenia ruchu na stronie.
Social Media Widget umożliwia dodanie przycisków odnoszących do sieci społecznościowych na Twojej stronie internetowej. Można dodać wybrany przycisk przy wpisie i ustalić jego położenia. Licznik udostępnień widoczny z poziomu panelu administracyjnego dodatkowo podkręca poziom endorfin przy każdym kolejnym udostępnieniu;)

SYSTEM KOMENTARZY

Disqus

Wtyczka Disqus Comment System to skuteczny system do zarządzania komentarzami na każdym blogu. Blokuje niechciane wpisy, integruje się z Facebookiem czy z Google pozwalając na logowanie się wszędzie za pomocą tych samych danych, umożliwia komentowanie wielu serwisów z jednego konta.

Po prostu ułatwia życie ?

ANALITYKA STRONY INTERNETOWEJ

Google Analytics for WP

Google Analytics znany jest chyba większości użytkowników Internetu. Dzięki wtyczce Google Analytics for WP można dodać kod statystyk do WordPressa. Plugin umożliwia śledzenie ruchu w witrynie internetowej oraz sprawdzenie raportów dotyczących skuteczności poszczególnych wpisów.

Warto wiedzieć kto i kiedy odwiedza naszą witrynę internetową i przy jakich treściach zatrzymuje się najdłużej.  To cenne dane, z których można wyciągnąć wiele wniosków na przyszłość.

FUNKCJA SPRZEDAŻOWA

Woo Commerce

WooCommerce to chyba najlepsza wtyczka, jaką może posiadać platforma WordPress. Jeżeli masz w swojej ofercie usługi bądź produkty, możesz sprzedawać je za pośrednictwem WordPressa, a dokładnie wtyczki commercowej. Krótko mówiąc, możesz postawić na swojej stronie mały sklepik internetowy. Oczywiście musisz też zaimplementować płatności online kontaktując się na przykład z PayU, ale to jest już tylko formalność.

KONTAKT

Contact Form 7

Formularz kontaktowy – każdy go widział, prawie każdy korzystał, ale nie każdy wie, jak go stworzyć. A to wcale nie jest trudne, jeśli skorzysta się z Contact Form 7. Bardzo intuicyjna i prosta w użyciu wtyczka pozwoli Ci przygotować formularz, jakiego potrzebujesz dosłownie w kilka chwil.

MAPA – GEOLOKALIZACJA

WP Google Maps

Jeżeli chcesz ułatwić użytkownikom zlokalizowanie Twojej firmy nie możesz zapomnieć o dodaniu mapy na stronie internetowej. Dzięki wtyczce Google Maps możesz osadzić na mapie różne punkty, obszary i kształty, które określą położenie Twojej firmy w terenie lub wskażą promień, w którym Twoja firma świadczy usługi. Użytkownik takiej mapy może dodatkowo zmieniać tryb wyświetlania obrazu, z  normalnego na terenowy czy satelitarny.

Podsumowując, tworząc witrynę internetową warto w sposób rozsądny korzystać z wtyczek. Tak, jak wspomniałem na początku, mogą one znacznie ułatwić życie, ale użyte w nadmiarze niepotrzebnie obciążą stronę. Moim zdaniem z pewnością warto skorzystać z wtyczek odnoszących do portali społecznościowych. Można dzięki temu budować ruch na stronie i pozyskiwać nowych użytkowników.
I jeszcze jedna ważna sprawa – systematyczna aktualizacja oprogramowania uchroni Twoją stronę przed atakami hakerów!