Google chce rozbić indeks stron na wersję desktop i mobile

Joanna Kulik
14 października 2016
Udostępnij


Kiedy indeks mobilny Google? Jak informuje Search Engine Land, Google planuje indeksować strony oddzielnie dla desktopu i oddzielnie dla urządzeń mobilnych. Plany te potwierdził Gary Illyes i dodał, że indeks wyników mobilnych stanie się wkrótce tym priorytetowym.

W przeciągu kilku miesięcy Google zamierza stworzyć oddzielny indeks stron wyświetlany użytkownikom urządzeń mobilnych  – donosi Barry Schwartz na łamach serwisu Search Engine Land. – Ten właśnie indeks mobilny Google (mobile search index) ma stać się indeksem priorytetowym odpowiedzialnym za dopasowanie wyników wyszukiwania do zapytań użytkowników. Pozostały indeks stron w wersji desktopowej (desktop search index) ma być wciąż rozwijany, ale nie będzie aktualizowany tak często jak lista stron mobilnych.

Oddzielny indeks mobilny Google może oznaczać, że nawet stosując te same mechanizmy i narzędzia nasza strona może mieć lepsze lub gorsze miejsce w zależności od tego, czy wyświetli się w SERPach na komputerze czy na przykład na smartfonie.

Indeks mobilny Google - jakich zmian się spodziewać?

Jest to kolejna innowacja w ramach idei Mobile First, która zakłada przystosowanie stron internetowych do wygodnego przeglądania na urządzeniach mobilnych. O planach poinformował w czwartek (13.10) Garry Illyes, webmaster trends analyst w Google’u. Search Engine Land wyciągnęło z niego także informację, że nastąpi to „w ciągu kilku miesięcy”.

Pierwsze wzmianki o oddzielnym indeksie pojawiły się w branżowej prasie już w zeszłym roku, jednak jak pisze Schwartz, wciąż nie wiadomo jak on dokładnie ma działać. Nasuwa się wiele pytań. Czy skoro indeks mobilny będzie tym podstawowym to czy będzie odpowiedzialny również za dopasowanie wyników do zapytań wpisywanych w desktopowej wersji wyszukiwarki? Czy lista wyników wyświetli wówczas tylko strony przystosowane do urządzeń mobilnych? I w końcu jakie znaczenie będzie miał „przestrzały” indeks desktopowy? Choć korzystanie z Google na komputerach stacjonarnych jest obecnie mniejsze niż na urządzeniach mobilnych, to wciąż odpowiada za znaczną część ruchu.

Na odpowiedzi na te i inne pytania o indeks mobilny Google przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Tekst oryginalny tutaj