Wyszukiwarki Google i Bing walczą z piractwem

Joanna Kulik
22 lutego 2017
Udostępnij

Oglądaliście seriale dzięki serwisom streamingowym? Już wkrótce może być to trudniejsze. Google oraz Bing będę przesuwać w dół linki do pirackich treści. Właśnie podpisały oficjalne porozumienie z przedstawicielami brytyjskiej branży rozrywkowej oraz przy udziale przedstawicieli brytyjskich instytucji państwowych.

Portal wirtualnemedia.pl poinformował, że Google i Microsoft (właściciel wyszukiwarki Bing) porozumiały się z brytyjskimi organizacjami zajmującymi się między innymi zwalczaniem piractwa w sieci. Już od 1 czerwca 2017 roku Google oraz Bing będę celowo przesuwać linki do pirackich treści na dalsze miejsca w wynikach organicznych, a w praktyce – poza pierwszą stronę. Dzięki temu zmniejszy to widoczność takich treści dla użytkowników. Dotyczy zarówno filmów, seriali, jak i plików muzycznych.

Podpisana ugoda jest efektem kilkuletnich rozmów pomiędzy przedstawicielami Google i Microsoftu  oraz organizacjami British Phonographic Industry (BPI) i Motion Picture Association. Na straży przestrzegania postanowień ma stać UK Intellectual Property Office (IPO) państwowy urząd odpowiedzialny m.in. za ochronę patentów, wzorów przemysłowych, znaków towarowych i praw autorskich.

To nie jedyne działania antypirackie

Według BPI dotychczasowe działania wyszukiwarek w kierunku walki z piractwem były niewystarczające, pomimo iż już wcześniej wyszukiwarki usuwały linki do pirackich treści z listy wyników wyszukiwania, a z okienek wyszukiwania podpowiedzi mogące prowadzić do pirackich stron.

Z kolei Dziennik Internautów przypomniał, że to nie jedyna inicjatywa antypiracka podjęta w ostatnim czasie w Wielkiej Brytanii. Wkrótce ma ruszyć m.in. edukacyjna kampaniaGet it Right”, która ma wysyłać komunikaty edukacyjne dla Internautów, którzy zostaną wykryci jako użytkownicy BitTorrenta.

 

Więcej na stronie: https://www.gov.uk/government/news/search-engines-and-creative-industries-sign-anti-piracy-agreement