Strona główna - Blog - Darmowe zdjęcia na stronę: TOP 10 banków zdjęć
Skąd brać darmowe zdjęcia na stronę? To pytanie zadaje sobie coraz więcej właścicieli stron i blogerów. Zdjęcia wysokiej jakości, darmowe i możliwe do pobrania bez rejestracji – tego trzeba ludziom. Jak wiemy – Google bardzo dobrze ocenia blogi, na których wpisy opatrzone są zdjęciami czy innymi grafikami, a także filmikami. Ma to związek ze wzrostem znaczenia contentu, czyli bogactwa treści i materiałów, którymi autor bloga czy administrator strony dzieli się z czytelnikami.
Darmowe zdjęcia na stronę – kiedy są legalne?
Często nie wiemy jak zilustrować wpis lub po prostu nie mamy potrzebnych zdjęć. Coraz mniej osób ryzykuje i podkrada zdjęcia z innych blogów – znam już wiele takich przypadków, które skończyły się mocną wizerunkową wtopą z groźbami pozwów sądowych włącznie. Dlatego istotne jest, aby grafika na blogu była:
Zdjęcia z takich banków nie są chronione prawami autorskimi lub prawa te są okrojone. Warto zawsze przeczytać warunki wykorzystania grafiki (po angielsku „Regulations”, „Licence” albo „Terms”), aby mieć pewność, że wszystko jest zgodnie z prawem. Czasami wystarczy tylko podać źródło grafiki, czasami dodać jeszcze nazwisko autora zdjęcia – wszystko zależy od regulaminu.
Dzisiaj przygotowałam listę takich właśnie banków oferujących darmowe zdjęcia na stronę. Dobierając serwisy starałam się wyłowić tylko te oferujące zdjęcia wysokiej jakości, darmowe i bez konieczności rejestracji. Dodatkowym kryterium, jakie sobie obrałam była obecność zdjęć w kategoriach „business”, „office” i „marketing”, których to sama najczęściej szukam. Dynamiczny rozwój niszowych serwisów tworzonych przez entuzjastów designu i fotografii pozwala obecnie pozyskiwać znakomite grafiki, wektory czy zdjęcia. Poznajcie listę moich faworytów :)
Pixabay to jeden z największych i najpopularniejszych darmowych banków zdjęć. Materiały, z małymi wyjątkami, nie posiadają praw autorskich i mogą być wykorzystywane w każdym celu. Zasoby serwisu to ponad 650 tysięcy zdjęć, ilustracji i grafik wektorowych. Portal umożliwia także darmowe pobieranie krótkich filmików. Pixabay dostępny jest w 26 wersjach językowych, w tym w polskiej, umożliwia ponadto rejestrację i dodatkowe korzyści dla osób zarejestrowanych.
Freepik to fantastyczny, darmowy bank udostępniający wysokiej jakości darmowe materiały graficzne. Do wyboru mamy grafiki wektorowe, makiety PSD, ikony w formacie .al/.eps./.sgv oraz zdjęcia stockowe. Można ściągnąć projekty zaproszeń ślubnych, szablony do infografik, broszur, ulotek, plakatów czy tła. Materiały można wykorzystywać w działaniach komercyjnych, ale warunkiem jest podanie źródła grafiki. Ten zapis możemy obejść zakładając płatne konto. W serwisie swoje grafiki udostępnia ponad 100 twórców. Nawigacja strony jest bardzo intuicyjna, a pod wektorami umieszczono krótkie poradniki na temat tego, jak edytować poszczególne grafiki.
Unsplash to ciekawy bank oferujący darmowe zdjęcia na stronę do wykorzystania w celach osobistych i komercyjnych. Serwis jest bezpłatny, a zapożyczonych zdjęć nie musimy podpisywać nazwiskiem autora czy źródłem. Zdjęcia możemy wyszukać z poziomu wyszukiwarki na stronie lub poprzez tworzone przez użytkowników serwisu kolekcje. Wszystkie fotki zachwycają wysoką jakością, a zdecydowana większość z nich to zdjęcia artystyczne – architektura, przyroda, miasto, conceptual, portrety, scenki rodzajowe itd. Również nasza digitalowa branża ma do dyspozycji setki wysokiej jakości zdjęć idealnych do wykorzystania na blogu, stronie www czy w ebooku.
Jak sama nazwa wskazuje Start Up Stock Photos to darmowy bank zdjęć przydatnych w branży start upów. Znajdziemy tu darmowe zdjęcia na stronę utrzymane w klimatach biurowych – kadry przedstawiające pracujących ludzi, urządzenia mobilne, laptopy itd. Wszystkie zdjęcia oferowane są w wysokiej jakości i to zupełnie za darmo. Administratorzy nie wymagają rejestracji, a co więcej – nawet jej nie umożliwiają. Bank jest dobrym miejscem do pobierania grafik ilustrujących wpisy na blogach, strony www i posty w mediach społecznościowych.
Picjumbo to kolejny agregat darmowych zdjęć, który powstał jako alternatywa dla dużych graczy. Pomysłodawcą serwisu jest Viktor Hanacek – grafik i fotograf. Pomysł na Picajumbo powstał po tym, jak kolejne banki zdjęć odrzucały jego grafiki z powodu „niewystarczającej jakości”. Znajdziemy tu zdjęcia pogrupowane tematycznie, a także podpowiedzi typu „Popularne kolekcje” itd. Również marketerzy i blogerzy z branży digital znajdą tu bogatą kolekcję zdjęć do wykorzystania w publikacjach.
Splitshire to rozbudowany serwis oferujący wysokiej jakości zdjęcia bez konieczności rejestracji i opłat. Zdjęcia możemy znaleźć korzystając z udostępnionej wyszukiwarki. Pogrupowano je także według kategorii, dzięki czemu wyszukiwanie jest łatwe i przyjemne. Użytkownicy mogą także podejrzeć wybór najpopularniejszych fotek, a branża digital z pewnością ucieszy się widząc specjalnie stworzoną dla niej zakładkę ze zdjęciami „Technology”.
Superfamous to szalenie ciekawy bank zdjęć. Oferowane są konceptualne i oryginalne darmowe zdjęcia na stronę oraz grafiki. Zasoby Superfamous można wykorzystywać na blogach pod warunkiem podania źródła. Jest to także serwis zrzeszający twórców, którzy mogą podzielić się swoją twórczością z innymi oraz stworzyć swoje portfolio. Cóż, samo patrzenie na te zdjęcia daje dużo estetycznej przyjemności i warto pokusić się także o wydruk w celu ozdobienia biura lub mieszkania :)
Kaboompics to bardzo przyjemny w użytkowaniu serwis stworzony przez Polkę, Karolinę Grabowską. Portal oferuje wysokiej jakości zdjęcia (głównie 5472 i 3888 pxl) do wykorzystania na blogu, stronie internetowej, na potrzeby komercyjne i w mediach społecznościowych. W szukaniu fotek pomocna jest wyszukiwarka oraz kategorie. Zdjęcia możemy sortować także po tagach, popularności i dacie dodania.
Wszystkie zdjęcia dostępne w serwisie StockSnap wykorzystują licencję Creative Common CC0, co oznacza, że mogą być wykorzystywana w dowolny sposób i do dowolnych celów bez konieczności podawania źródła. Ten serwis oferuje wiele zdjęć w wysokiej jakości, które przydadzą się blogerom. StockSnap udostępnia wyszukiwarkę, a także łatwe szukanie zdjęć ze względu na popularność i kategorię. Bez problemu znajdziecie odpowiednie ilustracje do wpisów na temat online marketingu, SEO, mobile’u i innych.
Freerangestock to jedyny bank w tym zestawieniu, który wymaga rejestracji (oczywiście darmowej). Zdecydowanie warto to zrobić. Szczególnie branża digitalowa, copywriterzy i content designerzy mogą znaleźć tu bogaty zbiór zdjęć przydatnych w ich pracy. Fotki oferowane w tym serwisie są rzadko spotykane na blogach, dlatego łatwo można stać się właścicielem oryginalnego zdjęcia wysokiej jakości. Serwis posiada łatwo nawigację, wyszukiwarkę fraz i rozbudowane drzewko kategorii. Możemy także wyszukiwać zdjęcia ze względu na popularność i datę dodania.
Jak przydatny był ten post?
Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!
Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 17
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.
Tel +48 601 249 104
ul. Stanisława Konarskiego 18C, 44-100 Gliwice
Tel +48 665 147 294
ul. Księcia Witolda 49 lok. 15, 50-202 Wrocław